TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarÇocuklar için sporun önemi

  Çocuklar için sporun önemi

  Aytekin Duran
  Aytekin Duranhttps://haberton.com/
  Aytekin Duran, 26.01.1993 yılında Edirne ilinde doğmuştur. Ailesi ile birlikte İstanbul Küçükçekmece ilçesinde ikametgah etmektedir. İlkokulunu Küçükçekmece Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulunu okudu. Aytekin DURAN, ilk okuldan sonra Kumkapı Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanını kazanarak orada eğitimine devam etti. Bazı sebeplerden dolayı Fikriye-Nüzhet Bilgincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanına nakil olarak Ortaöğretim (Lise) eğitimini tamamlamıştır. Aytekin DURAN, Ortaöğretim (Lise) eğitiminden sonra Kavram Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü kazanarak 2 yıllık ön lisans eğitimine başlamıştı. 2013 yılında eğitimine devam ettiği okul içerisinde Spor Yönetimi bölümü açılınca Spor Yönetimine geçiş yaparak 2016 yılında Önlisans eğitimini tamamlamıştır. Önlisans Biricik Babam ve Corona Günlüğü ve Sevgisizliğinizle Ölünüz adlı eserlerin yazarıdır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çocuklar her gün etkin bir şekilde hareketli olmalıdır. Fiziksel etkinlikler büyümeyi uyarmakta ve, gelişmiş bir fiziksel ve ruhsal sağlık kazandırmaktadır. Bu nedenle çocuklar için spor büyük önem taşımaktadır.

  Aktif bir şekilde spor yapan ve hareket halinde olan çocukların yüksek kan basıncı, şeker hastalığı, kanser, aşırı şişmanlık ve kalp-damar hastalıklarından çok daha az etkilenebilecek seviyede olur. Spor yapan çocuklarda stres minimum seviyede olur. Spor egzersizleri ve yürüyüşü eksik edilmeyen çocukların sağlık düzeylerinde artış olduğu görülmektedir.

  Her gün hareket halinde olan çocukta dinçlik düzeyleri iyi olur. Dinçlik düzeyi çok iyi gelişmiş olan çocuklarda ise; zihinsel olarak da daha kıvrak oldukları görünmektedir. Fiziksel etkinlikleri orta düzeyde olan çocuklarda bile; aritmetik, okuma ve anımsama vb. yeteneklerin güçlendirdiği görülmektedir.

  Çocuklar için sporun önemi
  Çocuklar için sporun önemi

  Spor uygulamaları, çocuğa fiziksel sağlıktan daha fazlasını vermektedir. Çocuğun hem psikolojik hem de toplumsal gelişimine katkıda bulunmaktadır. Spor, çocuğun arkadaşlık duygusunu ve arkadaşlarının olduğu gibi kabul etme yeteneğini oluşturmakta ve geliştirmektedir. Sportif etkinliklerinin içerisinde olan bir çocuk, arkadaşları tarafından kabul edilen etkinliklerde iyi olmaktadır.

  Çocuklar için spor çok önemli olsa da, çocuğun sporda iyi olması; güçlü bir toplumsal başarı duyusunu oluşturmaktadır. Özellikle küçük erkek çocuklar, kendilerini yaşıtlarıyla karşılaştırmak için spor ve oyunları kullanmayı tercih etmektedir. Başarılı olan çocuklarda takım kaptanı ve grup lideri olma gibi sosyal statüleri de yükselmektedir.

  Ailelerin ve antrenörlerin birincil amacı; çocukların kendilerini değerli ve istenilir bir birey olarak duyumsamaları için sporda başarılı olmalarına yardımcı olmaktır. “UYGUN SPOR DALINI BULMAK İÇİN ÇOCUKLARA ZAMAN AYIRIN”…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler