TRY - Türk Lirası
EUR
20,527
USD
18,805
GBP
23,021
CNY
2,793
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamÇisem öğretmenden özel öğrencilerine özel sınıf

Çisem öğretmenden özel öğrencilerine özel sınıf

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Beykoz’da bulunan 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda özel eğitim öğretmeni olan Çisem Akan (25), 3 özel eğitim öğrencisi için kendi imkanı ile özel sınıf oluşturdu.

Bir yıllık öğretmen Çisem Akan, göreve atandığı 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda özel eğitim sınıfı olmadığını gördü. Sınıflardan birini özel eğitim sınıfına dönüştürmek kolları sıvayan Akan, hayal ettiği sınıfı kendi imkanlarıyla yaklaşık 2 ay içerisinde kurdu. İlk iş olarak sınıfın duvarlarına özel eğitim öğrencileri için bilgilendirici panolar asıldı.

Özel araç-gereçler ile eğitim materyalleri de sağlandı. Sınıf duvarları 3 öğrencisiyle birlikte süslenirken öğrencilere ait birer dolap ve vesikalık fotoğrafları da yerleştirilerek öğrencilerin sınıfı sahiplenmesi amaçlandı. İlkokulda öğretmen olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Çisem öğretmen, mesleğini çok sevdiği için yorulmadığını belirtti.

Cisem ogretmenden ozel ogrencilerine ozel sinifs - yaşam - haberton
Çisem öğretmenden özel öğrencilerine özel sınıf

“SINIFIMIZIN İLK HALİ BOŞTU, SINIFI KURMAMIZ 2 AY SÜRDÜ”

Yaklaşık 2 ay boyunca sınıfı kurmak için çalıştığını ifade eden Akan, “25 yaşımdayım. Trabzon Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden 2021 yılında mezun oldum. Mesleğe başladığım zaman ‘Özel Eğitim’ ile ilgili bilgim yoktu. Alana girdiğim zaman özel eğitimin ne olduğunu öğrendim. Daha sonra bu alana kendimi çok yakın hissettim. Sınıfımızın ilk hali çok boştu.

Öğrencilere yönelik hiçbir şey yoktu. Kendi imkanlarımız dahilinde sınıfı çeşitlendirmeye başladık. Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerine göre, sınıfı bu şekilde düzenledik. Bazı malzemeleri internetten temin ettik, bazılarını sosyal medya platformlarından temin ettik. Bütün sınıfın eksikliklerini öğrencilerimle beraber tamamladık. Sınıfı değiştirmemiz yaklaşık 2 ay sürdü, eylül ayında tamamladık” dedi.

Cisem ogretmenden ozel ogrencilerine ozel sinife - yaşam - haberton
Beykoz’da bulunan 75. Yıl cumhuriyet i̇lkokulu’nda özel eğitim öğretmeni olan çisem akan (25), 3 özel eğitim öğrencisi için kendi imkanı ile özel sınıf oluşturdu.

“İŞİNİZİ SEVEREK YAPTIĞINIZ ZAMAN HER ŞEY KOLAY”

Sınıfın çocukların gelişimine faydası olduğunu savunan Akan, “Her şey değişti. Çocukların böyle bir sınıfta eğitim alması en doğal hakları. Eğitimin bu şekilde olması gerek. Onlar için güzel oldu. İşinizi severek yaptığınız zaman her şey kolay. Çocukların haftanın günlerini bilmesi gerekiyordu.

Onlar artık her sabah sınıfa girdiklerine günleri öğrenerek giriyorlar. Bugünü, dünü ve yarını artık biliyorlar. Cihan isimli öğrencim 3 senedir harfleri öğrenememiş ama şimdi ‘CI’ harflerine kadar öğrendi. Diğer bünyelerde çalışmayı da isterdim ama ilkokul öğretmenliği çocukla birebir temas etmek açısından çok daha güzel” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler