27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerModa ve KadınCilt sağlığı için yazın duşta ılık su tercih edilmeli

  Cilt sağlığı için yazın duşta ılık su tercih edilmeli

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur yazın cilt sağlığını korumak için “duşta ılık su tercih edilmeli” dedi

  Artan hava sıcaklıkları nedeniyle sık sık duş alınıyor. Bu durumun cilt sağlığını olumsuz etkilememesi adına uyarılarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, “Kışın kendisini gösterecek deri kuruluğuna yol açabilir. O nedenle derinin nemini koruması için bol su tüketilmeli, duşta kalış süresi kısa tutulmalı ve ılık su ile banyo yapılmalı” dedi.

  Serin başlayan yaz mevsiminin bugünlerde kendisini iyice hissettirmeye başladığına dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, “Artan sıcaklar zaman zaman bunaltıcı hale gelirken serinlemek ve ter atmak için de daha sık duş alınmaya başlandı. Ancak insan cildinin sadece yazın değil her mevsim bakıma ihtiyacı var. Sık duş almanın özellikle kışın kendisini gösterecek deri kuruluğuna yol açabilir” diye konuştu.

  Kaşıntı, deri dökülmesi ve rahatsızlık hissi ile belirti veren deri kuruluğunun bazen egzamaya dönebileceğini söyleyen Dr. Küçükoğlu Cesur, “Deri kuruluğu her mevsimde görülebilmesine karşın havalar soğuduğunda daha sık ortaya çıkar. Yaz aylarında sık duş almak, havalar soğuduğunda deri kuruluğu ile karşılaşmamıza neden olabilir” uyarısında bulundu.

  Cilt sagligi icin yazin dusta ilik su tercih edilmeli 2 - moda ve kadın - haberton
  Cilt Sağlığı Için Yazın Duşta Ilık Su Tercih Edilmeli

  “Duşta ılık su tercih edilmeli”

  Yaz mevsiminde alınacak önlemlerle cilt kuruluğunun önüne geçmenin mümkün olacağını belirten Dermatolog Dr. Küçükoğlu Cesur şunları söyledi:

  “Sık aralıklarla duş almak, duşta uzun süre vakit geçirmek, fazla kese yapmak cilt kuruluğunu arttıran etkenlerin başında geliyor. Yıkanmak için kullanılan sabun ve duş jelleri de deride ciddi anlamda kurumaya sebep olacağı için duş esnasında krem ya da yağ tarzında yıkanma ürünleri tercih edilmeli. Duşta sıcak su kullanılması da derinin altındaki nem içeriğini azaltarak cildin kurumasına neden olabilir, bu yüzden duşta ılık su tercih edilmeli.”

  “Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmeye başlar”

  Duş sonrasında kullanılacak nemlendirici losyonların derinin kurumasını önlemeye faydalı olacağını ve özellikle deri kuruluğu olan kişilere mutlaka önerildiğini söyleyen Dermatolog Dr. Küçükoğlu Cesur, bu konuda yaş faktörünün de önemli olduğunu belirterek, “Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmeye başlar. Yaş ilerledikçe cildin yağ üreten bezleri hem sayı hem de aktive olarak azalır. Bu nedenle yaşlı kişilerin duş sırasında alınacak önlemlere daha çok dikkat etmeleri gerekir” ifadelerini kullandı. Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, cilt kuruluğunu önlemek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  “Özellikle yaz aylarında derinin nemini koruması için bol su tüketilmeli. Duşta kalış süresi kısa tutulmalı ve ılık su ile banyo yapılmalı. Sabunlar ciltte kuruluk problemine neden olacağından sabun ve jel yerine krem ya da yağ tarzında yıkanma ürünleri tercih edilmeli. Duştan sonra mutlaka nemlendirici krem ya da losyonlar kullanılmalı. Klimanın kullanıldığı yerlerde nem miktarı düşeceği için bulunulan ortam nemlendirilmeli.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler