TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriÇiğli Fen Lisesi öğrencilerinden büyük başarı

  Çiğli Fen Lisesi öğrencilerinden büyük başarı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir’deki Çiğli Fen Lisesi öğrencileri TÜBİTAK 2204-D İklim Değişikliği Yarışması’nda doğaya karbon salınımını kontrol altında tutmayı hedefleyen ‘Motorlu Taşıta Entegre Egzoz Emisyon Sistemi’ projesiyle Türkiye 3’üncüsü oldu.

  Çiğli Fen Lisesi 11’inci sınıf öğrencileri Ahmet Kağan Örün, Emir Su Ersoy ve Kazım Bora Yıldız, 8 ay üzerinde çalıştıkları ‘Motorlu Taşıta Entegre Egzoz Emisyon Sistemi’ ile TÜBİTAK 2204-D İklim Değişikliği Yarışması ‘Hava ve İklim’ kategorisinde Türkiye 3’üncüsü oldu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Bilal Aydemir danışmanlığında TÜBİTAK 2204-D İklim Değişikliği Araştırma Projesi yarışmasında patent başvurusu yaptıkları sistemle 1704 proje arasından seçilen Çiğli Fen Lisesi öğrencileri, 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da yapılacak TEKNOFEST ödül törenine davet edildi.

  ‘BAZI ARAÇLARIN EGZOZLARINDAN SİYAH DUMAN ATMASI DİKKATLERİNİ ÇEKTİ’

  Çiğli Fen Lisesi Müdürü İsmail Belge, öğrencilerin para ödülü, lisans bursu ve üniversite sınavında ek katsayı puanı ödüllerini de almaya hak kazandığını anlatarak, “Öğrencilerimiz proje geliştirme sürecinde iklim değişikliği gibi önemli bir konuda günlük hayatlarında karşılaştıkları bir soruna çözüm getirmek için yola çıktı. Doğaya zarar veren unsurları incelerken; trafikte veya yaya olarak gezerken bazı araçların egzozlarından siyah duman atması dikkatlerini çekmiş.

  Cigli fen lisesi ogrencilerinden buyuk basari 1 - teknoloji haberleri - haberton
  Çiğli fen lisesi öğrencilerinden büyük başarı

  Bu konuda araştırma yaptıklarında kötü yakıt kullanımı veya aracın motorundan kaynaklanan bir sorun olabileceğini öğrendiler. Bu araçların havaya normalin üzerinde karbonmonoksit yaymasının önüne geçilebilmesi için ne yapmaları gerektiğini araştırırken, görevli kurum olan TÜVTÜRK tarafından hususi araçlarla iki yılda bir ticari araçlarda ise yılda bir egzoz muayenesi yapıldığını öğrendiler.

  Her gün trafikte karşımıza çıkan bu araçlar, tekrar egzoz muayenesine girmesine kadar geçecek süre boyunca havaya zarar vermeye devam edecekti. Bu soruna çözüm getirmek için bir sistem geliştirerek merkezi ve sürekli olarak egzozdan çıkan karbonmonoksit gazının kontrol edilerek yasal değerlerin üzerinde olduğunda sürücüye ve merkezi kontrol birimine bilgi verecek sistemi oluşturmayı amaçladılar” diye konuştu.

  PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

  Yakıt, model ve kullanım türü farklı olan 5 araçla egzoz ölçümleri yapıp cihazı test ettiklerini belirten Belge, “Testler sonucunda bir aracın yasal değerler üzerinde egzoz gazı salınımına sebep olduğunu tespit ettik ve sahibine bilgi verdik. Sürücüsü durumun farkında olmadığını ve servise göstereceğini söyledi. Projemizi ticari bir ürüne dönüştürmeyi hedeflediğimiz için Türk Patent Enstitüsü’ne patent başvurumuzu yaptık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın patent teşvik sisteminden faydalanarak indirimli başvuru ücreti ve ücretsiz araştırma inceleme hakkı elde etmiş olduk” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler