TRY - Türk Lirası
EUR
17,8790
USD
18,4396
GBP
19,9644
CNY
2,5868
10.5 C
Ankara
14.7 C
İstanbul
12 C
İzmir
26 Eylül 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıÇiftliğinde, Avrupa standartlarında büyükbaş yetiştiriyor

Çiftliğinde, Avrupa standartlarında büyükbaş yetiştiriyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Tokat’ın Turhal ilçesinde iş insanı Mahmut Yedirir, Avrupa standartlarında kurduğu, 90 bin metrekare açık, 15 bin metrekare kapalı alanı bulunan çiftliğinde büyükbaş yetiştiriyor

Turhal ilçesinde yaşayan, evli ve 4 çocuk babası iş insanı Mahmut Yedirir, dedesi ve babasının amatör olarak köylerinde yaptığı büyükbaş yetiştiriciliğini profesyonel anlamda sürdürmek için çalışma yaptı. Yedirir, 2016 yılında 15 bin metrekare kapalı, 90 bin metrekare açık alanı bulunan çiftlik kurdu.

Kendi sermayesiyle 550 büyükbaş alıp, işe başlayan Yedirir, 5 yılda hayvan sayısını 2 bine çıkardı. 50 kişinin çalıştığı çiftlikte, mezbahada kesilen hayvanların etleri, Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

‘DEDE MESLEĞİ’

Hayvan yetiştiriciliğinin dede mesleği olduğunu söyleyen Yedirir, “Bu meslek dedemden babama, babamdan ise bize geçti. Ancak dedem ve babam köyde yapıyordu. Amatörce yapıyorlardı, biz ise profesyonel bir tesis yapalım dedik ve başladık. 550 hayvan ile başlamıştık. Sonra bin hayvan yaptık, 2020 yılında bin hayvan daha ekleyerek, 2 bin rakamına ulaştık” dedi.

‘KENDİ YEMİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ’

Çiftlikte yetiştirdikleri hayvanların yemlerini kendilerinin ürettiğini söyleyen Yedirir, “Bizim kendi arazilerimiz var. Köyümüzde ham maddeyi ekiyoruz, daha sonra biçiyoruz. Onları buraya işletmemize getiriyoruz. Burada onlar yem haline dönüşüyor. Onları hayvanlarımıza yediriyoruz. Yani yemimizi kendimiz üreterek, kendimiz besliyoruz.

Çiftliğinde, avrupa standartlarında büyükbaş yetiştiriyor
Çiftliğinde, Avrupa standartlarında büyükbaş yetiştiriyor

Et maliyetlerini düşürmek için bu şekilde bir planlama yaptık. Avrupa standartlarına göre bölgede başka bir tesis olup olmadığını araştırmadım ancak bu tesisimizi öz sermayemiz ile kurduk. Tesisimizi gezmeye gelenler bu bölgede böyle bir tesis olmadığını söylüyorlar. Hayvanlarımız mezbahalarda kesiliyor. Avrupa standartlarında büyükbaş yetiştiriyoruz. Türkiye’nin birçok noktasına gönderiyoruz” diye konuştu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler