TRY - Türk Lirası
EUR
15,2391
USD
13,4632
GBP
17,8893
CNY
2,1130
4.6 C
Ankara
11.5 C
İstanbul
7.7 C
İzmir
2 Aralık 2021, Perşembe
Diğer
    Ana SayfaÖne ÇıkanÇifter: TL'nin kırılganlığını hızla artıracak

    Çifter: TL’nin kırılganlığını hızla artıracak

    Avatar of haberton
    Habertonhttps://haberton.com/
    Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

    Haftanın Öne Çıkanları

    Doç. Dr. Atilla Çifter faiz kararını değerlendirerek “Bu durum TL’nin kırılganlığını hızla artıracak” dedi

    Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederek haftalık repo faizini 100 baz puan daha indirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Atilla Çifter, “Döviz kurundaki hızlı yükseliş sürecek hem ÜFE’nin artış hızı artacak hem de TÜFE’nin yüzde 20’nin çok üzerine çıkmasına neden olacak. Bu durum TL’nin kırılganlığını hızla artıracak” dedi.

    Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederek haftalık repo faizini 100 baz puan daha indirdi. Bugün açıklanan karar ile Merkez Bankası faizi yüzde 16’dan 15’e çekti.  Dolar kuru bir gün önce Asya piyasalarında 10.96’ya kadar yükselmişti, gün içerisinde 10.50 altına gerilese de karar sonrası tekrar yükselerek 10.90 seviyesine ulaştı.

    "döviz kurundaki hızlı yükseliş sürecek"
    “Döviz kurundaki hızlı yükseliş sürecek”

    DÖVİZ KURU ENFLASYON ÜZERİNDE ETKİLİ

    Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üys. Doç. Dr. Atilla Çifter, diğer gelişmekte olan ülkelerin hem enflasyon hem de parasal sıkılaştırma riskleri ile faiz oranlarını arttırırken, TCMB faiz indirimlerine devam ettiğini dile getirdi. Bu durumun TL’nin kırılganlığını hızla arttırdığına dikkat çeken Doç. Dr. Atilla Çifter, Para Politikası Kurulu karar metninde enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar olduğu belirtilse de enflasyon üzerinde döviz kurunun önemli bir faktör olduğunu söyledi. Çifter, “Döviz kurundaki hızlı yükseliş hem ÜFE’nin artış hızını arttıracak hem de TÜFE’nin yüzde 20’nin çok üzerine çıkmasına neden olacak” dedi.

    Doç. Dr. Çifter, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin, Türkiye’nin risk primini ve uzun vadeli faizleri arttırmaya neden olacağını belirtti.

    Haber Bültenimize Abone Ol

    En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

    Çok Okunan Kategoriler

    Güncel Haberler

    İlgili Haberler