14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazartesi, Nisan 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamÇiftçilerden dona karşı 'don pervanesi'

  Çiftçilerden dona karşı ‘don pervanesi’

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Mersin’de, çiftçiler, tarladaki ürünlerinin don olayından etkilenmemesi için ‘don pervanesi’ kullanımına başlandı.

  Rüzgar oluşturarak ağaç ve ürünlerin donmasını engelleyen pervaneler, 80 dekar alanda don oluşmasını engelliyor.

  OTOMATİK DEVREYE GİRİYOR

  Yurt genelinde hava sıcaklıkları düşerken, çiftçiler don tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yüzde 50 hibe alan çiftçi Mehmet Kuradacı, merkez Akdeniz ilçesine bağlı Nacarlı Mahallesi’ndeki narenciye bahçesinde ürün kaybı yaşamamak için 2 adet pervane yerleştirip, dona karşı önlem aldı.

  Çiftçilerden dona karşı 'don pervanesi'
  Çiftçilerden dona karşı ‘don pervanesi’

  Don pervanesi hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, 218 bin TL’lik projenin yarısını hibe olarak verdiklerini söyledi. Pervanenin, hava sıcaklığının 0’ın altına düştüğünde otomatik olarak devreye girdiğini belirten Abalı, “150 kilovatlık 2 pervane, 80 dönüm arazide don önleyici makine olarak kullanılmakta. 14’üncü etap olarak desteğimiz devam etmekte. 500 bin TL’nin yüzde 50’sini hibe olarak vereceğiz. 20 Şubat’ta başvuralar sona erecek” dedi.

  Çiftçi Mehmet Kuradacı ise hibe nedeniyle bakanlığa teşekkür ederek, “Pervanelerin faydasını gördük. Ağaçlarımız sağlam ve sağlıklı” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler