TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamÇiftçi, Roma dönemine ait taş eser buldu

  Çiftçi, Roma dönemine ait taş eser buldu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eskişehir’de, sit alanında tarla süren çifti, Roma dönemine ait taş eser buldu. Eser Eskişehir Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

  Sivrihisar ilçesi Kaymaz Mahallesi Holuz mevkisindeki 1’nci derece sit alanında bulunan tarlayı süren çiftçi, pulluğuna takılan taşı çıkardı. 1,5 metre boyunda, 1 metre genişliğinde ve üzerinde haç ile değişik figür olan taş eserin tarladan çıktığı bilgisini alan Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

  Yapılan araştırmada, eserin Roma dönemine ait olduğu belirlenip, Eskişehir Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Tarla sahibi hakkında ise ‘Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefet’ ve ‘arkeolojik sit alanları hakkında belirlenmiş esaslara uymamak’ suçlamasıyla adli soruşturma başlatıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler