TRY - Türk Lirası
EUR
17,4963
USD
16,7854
GBP
20,3260
CNY
2,5052
25.6 C
Ankara
23.6 C
İstanbul
32 C
İzmir
4 Temmuz 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarCIA'nın sıra dışı istihbarat operasyonu: Akustik Kedicik

  CIA’nın sıra dışı istihbarat operasyonu: Akustik Kedicik

  Evgin Özgür
  Evgin Özgürhttps://haberton.com/
  Evgin Özgür, Bulgaristan’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. Varna Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu, Dijital Medya ve SEO uzmanı. Sosyal bilimler, beşeri bilimler ve teknoloji alanlarında araştırmalarını sürdürüyor. Gönüllü ve profesyonel olarak içerik yazarlığı yapmaya devam ediyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Amerikan İstihbarat Servisi (CIA), soğuk savaş denilen yıllarda Sovyetler Birliğine karşı üstünlük kurmak için dünyanın en sıra dışı istihbarat operasyonlarından birine imza attı: “Akustik Kedicik” (Acoustic Kitty).

  1947 – 1991 yılları arasında dünyanın iki süper güç devleti olan Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği, güvenlik, ekonomik, ideolojik, teknolojik gibi birçok alanda üstünlük mücadelesine girişti. 1962 yılında mücadelenin dozu iyice arttı, iki ülke nükleer savaşın eşiğine bile geldi. Dünyayı yıkıma götüreceği anlaşıldıktan sonra nükleer füzeler nihayet geri çekilebildi. Daha sonraki yıllarda istihbarat sahasında kozlarını paylaşan ABD ve Sovyetler Birliği, birbirlerine karşı çok sayıda gizli casusluk faaliyetleri düzenledi. CIA, “Akustik Kedicik” adını verdiği proje ile çok ilginç bir yönteme başvurdu.

  İlk defa 2001 yılında The Guardian gazetesinde yayınlanan ve geçtiğimiz aylarda yeniden gündeme gelen bu sıra dışı operasyon, gizliliği kaldırılmış belgeler ve diğer istihbarat kaynakları sayesinde ortaya çıktı. CIA tarafından 1960’lı yıllarda başlatılan operasyonun planına göre Sovyet ajanlarının şüphesini çekmeyecek olan kediler casus olarak yetiştirilecekti. Daha sonra casus kediler Sovyet taraflarına gönderilecek, oradan önemli bilgiler elde edilecekti. Projenin ilk aşamasında, cerrahi yöntem ile kedilerin vücuduna alıcı ve mikrofon yerleştirildi. Vücutlarına yerleştirilen mikro çipler sayesinde elde edilen verilerin direkt CIA ajanlarına iletilmesi hedeflendi.

  Cia’nın sıra dışı istihbarat operasyonu:
  CIA’nın sıra dışı istihbarat operasyonu: “Akustik Kedicik”

  Artık birer casus olan kediler deneme amaçlı Washington’da bulunan Sovyet Büyükelçiliği yakınlarına gizlice bırakıldı. Tam o sırada talihsiz bir kaza yaşandı. Kediler yolun karşı tarafına geçerken taksi aracının altında ezilerek hayatını kaybetmişti. Böylece ilk deneme başarısız oldu. Ancak CIA yetkilileri pes etmedi, kedileri casus olarak yetiştirme çabalarına devam etti. Birbirinden farklı yöntemler denenirken, başına buyruk hareketlere sahip kedileri eğitme ve kontrol etme aşamasında büyük zorluklar yaşandı.

  Hedeflenen sonuçlara ulaşılamayan ‘’Akustik Kedicik’’ operasyonu rafa kaldırılarak başarısızlık notuyla arşivlerde yerini aldı. 2013 yılında CIA Teknik Servis Ofisi’nin eski Direktörü Robert Wallace, kedilerin eğitimlerinin ve istenilen şekilde davranmasının zor olduğu gerekçesiyle projenin 1967 yılında sonlandırıldığı açıklamıştı. Böylece CIA’nin başlattığı ve başarısız olduğu ‘’Akustik Kedicik’’ (Acoustic Kitty) gizli istihbarat operasyonu dünyadaki en sıra dışı casusluk olaylardan biri olarak tarihe geçti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler