TRY - Türk Lirası
EUR
18,1447
USD
18,5848
GBP
20,6187
CNY
2,6117
13.5 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
21 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerPolitikaCHP'li Altay'dan kur korumalı mevduat açıklaması

CHP’li Altay’dan kur korumalı mevduat açıklaması

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, “Sayın Nebati, ‘Kur korumalı mevduata karşı çıkmak vatanseverlikten uzak bir yaklaşımdır’ demek gibi bir gaf içine giriyor. Kur korumalı mevduatı desteklemek vatanseverlikse ben vatansever değilim kardeşim” dedi.

CHP’li Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun askeri hastanelerle ilgili talebine değinen Altay, “Bay Kemal 6 yıldır ‘Askeri hastaneleri kapatmak yanlıştır’ diyor. 6 yıldır bay Kemal’in dilinde tüy bitti. Çok şükür dün milli savunma bakanı, bir açıklama yapmış. Daha geçen hafta bay Kemal dedi ki ‘GATA’yı açıp şanlı ordumuza teslim edeceğiz’. Sadece GATA değil, Bilkent’te dünyanın en iyi rehabilitasyon merkezi var.

Yaralı askerlerimiz, gazilerimiz için yapıldı. Onların çocukları Güneydoğu’da terör örgütleri ile savaşmıyor, milletin çocukları savaşıyor. Askeri hastane, dünyanın her yerinde var, ayrı bir alan, ayrı bir ihtisas. Nihayet milli savunma bakanı, ‘Talep, istek ve ihtiyaçlarımızı ilettik. Cumhurbaşkanı’mızın iradesi var, açacağız’ mealinde bir açıklamayı çok şükür yapmış. Bu vesileyle başta GATA, Bilkent’teki dünyanın en gelişmiş rehabilitasyon hastanesi olmak üzere diğer hastanelerin açılıp şanlı ordumuza verilmesine vesile olacak olan bay Kemal’e tekrar teşekkür edelim” diye konuştu.

Altay, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıyla ilgili eleştirilerde bulunarak, şöyle konuştu:

“Zenginin parası korunuyor. 3 ay önceye gidelim; 10 Mayıs. 1 milyonunu yatırdı bankaya vatandaş. Kur korumalıdan önce şöyleydi; 3 ay vadeli yatırdı. 3 ay vadenin sonunda 1 milyon 35 bin lira alacaktı. Bankanın yürürlükteki yasal faizini alacak gidecekti. Şimdi 1 milyon mayısta yatırdı vatandaş, 10 Ağustos’ta gitti, 1 milyon 182 bin lirayı banka eline sayıyor. 

182’nin içindeki 35 bin lira da bankanın ona verdiği faiz. Aradaki 147 bin lira, Hazine’nin kur korumalı mevduat garantisi kapsamında ödediği para. Kime? Zengine. ‘Fakire de öderiz’ demiş Nebati. Fakirde bankaya yatıracak para mı var kardeşim? Milletle dalga mı geçiyorsun? Fakir fukaranın akaryakıt alırken, çocuk bezi, deterjan, et alırken ödediği vergiyi zengine ‘buyurun’ diye veriyoruz. Bankaların karı patladı. Ekonomide sorun yaşanıyor.

Çiftçi mağdur, herkes mağdur, bankalar geçtiğimiz 6 ay yüzde 400 kar etmiş. Ondan sonra da bay Kemal, ‘Çiftçi, ekmek, memur, EYT, devlet, liyakat, adalet’ deyince Sayın Nebati, ‘Kur korumalı mevduata karşı çıkmak vatanseverlikten uzak bir yaklaşımdır’ demek gibi bir gaf içine giriyor. Kur korumalı mevduatı desteklemek vatanseverlikse ben vatansever değilim kardeşim. 85 milyon ekonomik sorun yaşıyor beyefendi.”

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler