TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaCHP'li Adıgüzel: BTK, istihbarat örgütü değildir

  CHP’li Adıgüzel: BTK, istihbarat örgütü değildir

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, ‘BTK’da kişinin kimlik numarası, mesleği, annesinin kızlık soyadına kadar gidebilecek veriler var. Bu verilerin toplanması yasal değil. BTK, bir istihbarat örgütü değil bir kere” dedi. 

  CHP Genel Başkan Yardımcı Onursal Adıgüzel, Karaman’da partisinin il başkanlığını ziyaret ettikten sonra gazetecilerle bir araya geldi. Bir gazetecinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kişilerin internet hareketliliği verilerini topladığı yönündeki iddiaları sorması üzerine Adıgüzel,  mahkeme kararı olmadan bunun gerçekleşemeyeceğini belirtti. Adıgüzel, şu ifadeleri kullandı:

  Chpli adiguzel btk istihbarat orgutu degildir 1 - politika - haberton
  CHP Genel Başkan Yardımcı Onursal Adıgüzel, Karaman’da partisinin il başkanlığını ziyaret ettikten sonra gazetecilerle bir araya geldi.

  BTK’nın verileri takibi çok önemli bir mesele. Düşünün ki 85 milyon vatandaşın hangi internet sitelerine girdiği hangi uygulamaları kullandığı her saat başı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na rapor ediliyor. BTK’da sadece bu veriler yok. Bununla birlikte kişinin kimlik numarası, mesleği, annesinin kızlık soyadına kadar gidebilecek veriler var. Bu verilerin toplanması yasal değil. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir istihbarat örgütü değil bir kere. Ayrıca bir kişinin iletişiminin dinlenmesi, tespit edilmesi kayda alınması mahkeme kararıyla yapılmak zorundadır. Hakim onayı olmalı en azından çok acil bir durum var ise 24 saat içerisinde. Bunların hepsini yok sayan bir anlayışla BTK kendinde olmayan bir yetkiyle 85 milyon vatandaşımızın internetteki takip ediyor ve saat başı kayıt altına alıyor.” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler