TRY - Türk Lirası
EUR
20,676
USD
18,817
GBP
23,284
CNY
2,791
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitikaCHP'den 'banka promosyonları işçiye ödensin' teklifi

CHP’den ‘banka promosyonları işçiye ödensin’ teklifi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP’den ‘banka promosyonları işçiye ödensin’ teklifi; 4 maddelik kanun teklifinde, ‘İş Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un, imzasını taşıyan 4 maddelik teklifte, ‘İş Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor. Bankalar ile işverenler arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri uyarınca ‘promosyon’ adı altında yapılacak ödemelerin tamamının işçilere dağıtılması zorunlu hale getiriliyor. 

Ayrıca promosyon ödemelerini işçilere ödemeyen işverenlere, idari para cezası verilmesi de düzenleniyor. Bu kapsamda; banka ile yapılan protokoller uyarınca promosyon miktarlarını işçilere ödemeyen işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye, bu durumda olan her işçi ve her ay için 500 TL idari para cezası öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin derin bir ekonomik krize girdiği belirtildi. Krizden çıkılması için çalışanlar, öğrenciler, emekliler ve gençlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, “İşverenlerle bankaların yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokollerin sona ermesine 6 aydan daha fazla süre bulunduğu takdirde, 1 ay içerisinde işverenler ile bankalar arasında bu maddeye uygun şekilde yeni protokol anlaşması yapılması öngörülmektedir.

Bu teklifle, ekonomik krizin çok yoğun bir biçimde hissedildiği böylesi bir dönemde, banka promosyonlarının tamamının işçilere dağıtılması amaçlanmış, işçilere dağıtılmaması durumunda idari para cezası önerilmiştir” denildi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler