TRY - Türk Lirası
EUR
13,5069
USD
12,0271
GBP
15,9928
CNY
1,8824
7.8 C
Ankara
11.8 C
İstanbul
11.7 C
İzmir
26 Kasım 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaPolitikaCHP HaberleriCHP, stajda ücret artırılması teklifini TBMM'ye sundu

  CHP, stajda ücret artırılması teklifini TBMM’ye sundu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP, stajda ücret artırılmasına yönelik olarak hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu

  CHP, mesleki eğitimin özendirilmesi amacıyla staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrenciler ile çıraklara ödenen ücretlerin artırılması amacıyla kanun teklifi hazırlayıp, Meclis Başkanlığı’na sundu. 

  CHP grup başkan vekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyan ‘Mesleki Eğitim Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklif ile işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, staj yapan öğrenciler ve çıraklara ödenen ücretlerin alt sınırının yeniden belirlenmesi ve bu kapsama giren öğrencilere asgari ücretin yüzde 60’ından az ücret verilmemesi önerildi. Teklifin gerekçesinde, mesleki eğitime yönelik çalışmaların yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinin hayati önem taşıdığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

  “Gençlerin mesleki eğitime yönlendirilmesinde yıllardır süregelen algılar nedeniyle istenilen hedeflere ulaşmakta sıkıntı yaşanmakta, bu durum üreten gençlik hedefine darbe vurmaktadır. Gençlerimizi çıraklık ve mesleki eğitime yönlendirememenin başında en büyük etken olarak görülen hususlardan biri iş yerlerinin çalışma şartlarıdır.

  Çalışma şartlarının sağlıklı olmaması ve uygun ücretler ödenmemesi, başta imalat sektörü olmak üzere ilgili sektörlerde çalışma konusunda gençlerimizde motivasyon eksikliğine neden olmaktadır. Bu husus mesleki eğitimin önem ve itibarına sekte vurmaktadır. Bu süreç devam ettiği takdirde, iş yerleri çırak bulamayacak, başta imalat sektörü olmak üzere tarım ve hayvancılık sektörlerinde nitelikli eleman sıkıntısı had safhaya ulaşacaktır. Bu sürecin böyle devam etmemesi ve mesleki eğitimin itibarının yükseltilmesine yönelik olarak atılması gereken adımların başında iş yerlerinde eğitim gören çırak, kalfa ve öğrencilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gelmektedir.” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler