TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamCeyhan Nehri havzasında denetim; 64 tesise para cezası

Ceyhan Nehri havzasında denetim; 64 tesise para cezası

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ceyhan Nehri havzasında 2019 yılından bu yana atık su konusunda yapılan çevre denetimlerinde uygunsuz faaliyet gösterdikleri tespit edilen 64 tesise 10 milyon 579 bin 983 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, geçen ay binlerce balık ve arı ölümlerine neden olduğu iddia edilen Ceyhan Nehri’ndeki kirlilik nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

7 BİN 202 DENETİM YAPILDI

Bakanlık tarafından verilen yanıtta, “2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden yayımlanan yönetmelikler uyarınca, bakanlığımızın görevleri kapsamında, merkez ve taşra teşkilatlarımızın görevli personeli tarafından ani, birleşik ve şikayet üzerine gerekli denetimler yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde çevre mevzuatında belirtilen usul ve esaslara aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen işletmelere 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesine göre, idari para cezası uygulanmaktadır.

Ceyhan nehri havzasında denetim
Ceyhan Nehri havzasında denetim

Bu doğrultuda Ceyhan Nehri havzasına doğrudan ya da dolaylı deşarjı bulunan tesislere merkez ve taşra teşkilatımız tarafından periyodik olarak çevre denetimleri gerçekleştirilmektedir. 2019 Ocak ayından itibaren söz konusu havzada bakanlığımız ve taşra teşkilatımız tarafından toplam 7 bin 202 denetim gerçekleştirilmiştir. Atık su konusunda yapılan bin 271 çevre denetiminde uygunsuz faaliyet gösterdikleri tespit edilen 64 tesise 10 milyon 579 bin 983 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler