TRY - Türk Lirası
EUR
17,5319
USD
17,2312
GBP
20,5157
CNY
2,5688
27.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
30 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamÇekirgeyle mücadele için 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı

  Çekirgeyle mücadele için 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Manisa’nın Salihli ilçesinde, çekirgeyle mücadele projesi kapsamında Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

  Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün finanse ettiği ‘Manisa’da Çekirge Zararına Karşı Biyolojik Mücadele Projesi’ kapsamında Salihli’de 250 adet kınalı keklik doğaya salındı. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Sahadaki tespitlerin sonucunda meydana gelebilecek çekirge zararının önlenmesi için biyolojik mücadele yöntemlerinden biri olan doğaya keklik salınmasına karar verilmiştir.

  Çekirgeyle mücadele için 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı
  Çekirgeyle mücadele için 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı

  Meralarda kertenkele, yılan, çekirge, kuş ve pek çok türden böceklere sıkça rastlanmaktadır. Yaylalarda bulunan meralarda, çekirge yumurta bırakma alanları da bulunmaktadır. Bu bölgeler yoğun bir ekolojik çeşitliliğe sahiptir. Çekirge popülasyonunun artması serbestçe gezerek otlayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara, yılkı atlarına, kertenkele, yılan ve böcek gibi canlılara zarar verebilecektir. Bu nedenle kimyasal mücadeleden ziyade, keklik gibi çekirgenin doğal düşmanlarının salınımı ile yapılacak olan biyolojik mücadelenin daha faydalı olacağı kanaatine varılmıştır” dedi.

  Salihlide cekirgeyle mucadele icin 250 kinali keklik dogaya salindi 1832 dhaphoto9 - yaşam - haberton
  Manisa’nın Salihli ilçesinde, çekirgeyle mücadele projesi kapsamında Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 250 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

  Keklikleri doğaya bırakan Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ise “Kınalı keklikleri yaban hayatının çeşitlendirilmesi ve korunması amacıyla doğaya salıyoruz. Doğal dengenin korunmasına katkı sağlayan keklikler, aynı zamanda doğada zararlı böcekleri ve keneleri yemelerinden dolayı zirai mücadeleye katkı sağlamaktalar. Ülkemizin önemli değerleri arasında yer alan yaban hayatını korumak hepimizin ortak görevidir” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler