TRY - Türk Lirası
EUR
17,5319
USD
17,2312
GBP
20,5157
CNY
2,5688
27.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
30 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşam'Carettaların annesi Kaptan June' anısına anıt yapıldı

  ‘Carettaların annesi Kaptan June’ anısına anıt yapıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında ‘Carettaların annesi Kaptan June’, anısına çevre anıtı yapıldı, anıt basın mensuplarına tanıtıldı.

  Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda üreme sahaları bulunan deniz kaplumbağaları carettaların korunması için verdiği mücadele nedeniyle ‘Caretta carettaların annesi’ olarak tanınan ve 23 Nisan’da 100 yaşında ölen İngiliz çevreci June Haimoff anısına yapılan ‘Kaptan June Anıtı’ tanıtıldı. Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, anıt için geniş kapsamlı bir açılış töreni düzenleneceğini ifade etti.

  'carettaların annesi kaptan june' anısına anıt yapıldı
  ‘Carettaların annesi Kaptan June’ anısına anıt yapıldı

  Teknesiyle 1975 yılının temmuz ayında geldiği Dalyan’a hayran kalıp, 1984 yılında yerleşerek beldenin tanıtımı, caretta carettaların korunmasına yönelik çalışmalar yapan ve 23 Nisan’da ölen June Haimoff’un anısına yapılan çevre anıtı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında basın mensuplarına tanıtıldı.

  Dalyan Mahallesi’nde yapımı sürdürülen Kaunos Çay Bahçesi’ne konulmak üzere yapımı tamamlanan ‘Kaptan June Anıtı’nın tanıtımına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Muğla İl Müdürü Ömür Özdil, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, heykeltıraş İnayet Türkoğlu ve Kaptan June Vakfı yetkilileri katıldı. Törende bir konuşma yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Muğla İl Müdürü Ömür Özdil, “23 Nisan’da hayatını kaybeden Kaptan June için buradayız.

  Bu hafta çevre haftası ve 81 ilde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenleniyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir çok etkinliğimizin yanı sıra Kaptan June anısına buradayız. Bakanlık olarak vefatı sonrası hemen harekete geçtik. Ortaca Belediyesi’nin katkılarıyla Kaptan June anısına yapılan anıtı ile ilgili çok kıymetli heykeltıraşımız İnayet Türkoğlu ile beraber çalıştık” dedi.

  5 haziran dünya çevre günü kapsamında 'carettaların annesi kaptan june', anısına çevre anıtı yapıldı, anıt basın mensuplarına tanıtıldı.
  5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında ‘Carettaların annesi Kaptan June’, anısına çevre anıtı yapıldı, anıt basın mensuplarına tanıtıldı.

  ‘GENİŞ KAPSAMLI BİR TÖREN İLE AÇIŞI YAPILACAK’

  İnşaatı süren Kaunos Çay Bahçesi’ne konulacak olan anıtın yeri belirlendikten sonra açılış için geniş kapsamlı bir tören düzenleneceğini belirten Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir ise “Kaptan June, Dalyan’ın  Dalyan olmasına büyük katkısı olan bir İngiliz. Dalyan gibi Türk topraklarındaki bir yeri korumak istemesi bizim için çok güzel bir şey. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın da Kaptan June’u ölümsüzleştirmek için böyle bir anıt yapması takdire şayan bir durum. Ben Sayın Bakanımıza Ortaca halkı adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Carettalarin annesi kaptan june anisina cevre aniti yapildi 7444 dhaphoto1 - yaşam - haberton

  Anıtın 30 ile 50 yıl dayanabilen bir malzemeden yapıldığını belirten heykeltıraş İnayet Türkoğlu da “Kalıcı olması yönünden daha sonra bakanlık tarafından bronz malzemeden yapılması düşünülüyor. ‘Kaptan June’ için de yakışacağını düşünüyorum. Bu anıt, bronz malzeme ile birlikte daha da ölümsüz hale gelecek” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler