TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerÇanakkale'de palamut bolluğu

Çanakkale’de palamut bolluğu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çanakkale’de palamut bolluğu; denize açılan balıkçılar, tek seferde yaklaşık 2 bin palamut yakaladı. Balıkçılar palamut dolu ağları tekneye çekerken zor anlar yaşadı.

Marmara Denizi’nde son dönemler yaşanan palamut bolluğu balıkçının geçim kaynağı oldu. Çanakkale Boğazı’nda palamut avlamak için ‘Doğuş 1’ isimli tekneyle denize açılan Hasan Doğuş Tunç ve arkadaşları büyük bir palamut sürüsüyle karşılaştı. Sürüyü gören Tunç ve arkadaşları ağları denize bıraktı. Bir süre sonra palamut dolu ağlar makara ile tekneye çekildi.

Palamut dolu ağları görünce şaşkınlık yaşadıklarını dile getiren Tunç, “Çanakkale Boğazı’nda palamut geçişinin yavaşladığı kasım ayının ortasına doğru büyük bir balık sürüsüyle karşılaştık. Balık sürüsü, balıkçı tabiriyle ‘yakamoz avcılığı’ ile tutuldu. Gayet güzel bir av oldu. Yaklaşık 2 bin palamudumuz vardı.

Çanakkale’de palamut bolluğu

Hepsi bir yere yüklenmiş balıkların ağların mantar yakalarını bile batırmış, ağları tekneye çekmekte biraz güçlük çektik. Palamudun kaybolduğunu düşündüğümüz nokta olan Çanakkale Boğazı’nda yeniden böyle bir sürüyle karşılaşmak bizleri çok sevindirdi. Bu boğazda hala palamudun varlığına işarettir. Palamut bitmiş değil daha devam edecek anlamına geliyor” dedi.

’10 GÜN İÇERİSİNDE LÜFER BOL MU OLACAK AZ MI OLACAK BUNU GÖSTERİR’

Lüfer balığının bu aylarda başlaması gerektiğini vurgulayan Tunç, “Lüfer geç bile kaldı. Bunu palamudun çok olmasına, suların sıcaklığına bağlayabiliriz. Birçok etken var. Ama bu sene lüfer kendini sakladı. Biz bunu mevsimsel olaylara bağlıyoruz. İklimin 1-2 ay geç gelmesinden kaynaklanıyor. Lüfer olmayacak değil, olur. Önümüzdeki 1 hafta, 10 gün içerisinde lüfer bol mu olacak, az mı olacak bunu gösterir. Şu anda çinekopta bolluk var. İşler biraz tersine dönmeye başladı” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler