TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerModa ve KadınÇamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çamaşır yıkamanın püf noktalarını uygulamadığımızda çok sevdiğimiz giysilerimiz hasar görebilir. Doğru uygulamalar neler, nasıl yıkamalıyız?

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde çamaşırlarımızın kısa sürede yıpranmasına, renginin solmasına veya küçülmesine neden olabiliriz. Bu nedenle çamaşırlarımızı, rengine ve türüne göre sınıflandırarak yıkamak, kullanacağımız deterjanın özelliklerinden çamaşır makinesinin program seçimine kadar birçok özelliği göz önünde bulundurmamız gerekir.

Öncelikle renkli çamaşırlarınızı beyazlardan ayırmalısınız. Siyah, lacivert ve kırmızı gibi renk veren kıyafetlerinizi ayrı bir grup olarak yıkamalısınız. Ayırdığınız gruptaki renklere göre uygun program ve deterjan seçmelisiniz.

BEYAZ KIYAFETLER DİKKAT İSTER

Beyaz kıyafetlerinizi yıkarken yumuşatıcı kullanmak giysilerinizin parıl parıl beyaz olmasını önler. Amacınız beyaz kıyafetlerinizin rengini açma ise deterjan veya yumuşatıcı yerine beyazlatıcı ile yıkamalısınız.

Aspirinin içindeki salisilik asit beyaz kıyafetlerinizde oluşan sararmaları yok eder. Çamaşır makinenize birkaç aspirin tableti koymak kıyafetlerinizin beyaz kalmasını sağlayacaktır
Aspirinin içindeki salisilik asit beyaz kıyafetlerinizde oluşan sararmaları yok eder. Çamaşır makinenize birkaç aspirin tableti koymak kıyafetlerinizin beyaz kalmasını sağlayacaktır – çamaşır yıkamanın püf noktaları

Beyazları genellikle 60 derecede yıkamalısınız. Fakat giysilerinizi yıkarken mutlaka yıkama talimatlarını okumalısınız. Örneğin; ipek bir bluz 60 derecede yıkanmaz. Beyaz giysilerinizde oluşan lekelerinizi öncelikle leke çıkarıcını döküp 15-20 dakika soğuk suda beklettikten sonra durulayıp sonra çamaşır makinesine atmalısınız.

RENKLİLERİN BOYAMA RİSKİNE KARŞI ÖNLEM ALIN

Renkli çamaşırlarınızı yıkarken aşırı sıcak suda yıkamamalısınız. Giysilerinizin renkleri solabilir. Pamukluları 40 derecede, ipek ve narin giysilerle yünlüleri 30 derecede yıkamalısınız. Renkliler için deterjan seçimi de çok önemli. Renkliler için üretilmiş deterjanları tercih etmelisiniz. Ayrıca çok deterjan kullanmak giysilerinizin durulanmasını zorlaştırır ve köpüklü kalmalarına neden olabilir.

Talimatlara uygun yıkama yaptığınız takdirde yıpranma oranı en aza inecektir
Talimatlara uygun yıkama yaptığınız takdirde yıpranma oranı en aza inecektir – Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşırlar yıkanırken sürtünmenin en az seviyede olmasını sağlamak için çamaşır makinenizi ağzına kadar doldurmamalısınız. Çünkü çamaşır makinelerinin haznelerinde yıkama esnasında birbirine sürtünme ve alt alta üst üste sıkıştırma olabiliyor. Bu da kumaşların renklerinin bozulmasına sebebiyet veriyor.

Renkli giysilerinizi benzer tondakilerle birlikte yıkamalısınız. Örneğin koyu bir sarı kazakla koyu bir kırmızı kazağı birlikte yıkamayın. Burada farklı renkler birbirini absorbe edebilir.

KOYU RENK VE SİYAH ÇAMAŞIRLAR İÇİN DOĞRU ADIMLAR

Koyu renkli çamaşırları genellikle 40 derecede ve siyahları düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek derecede yıkarsanız çekme ya da lekelenme gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca çamaşır yumuşatıcısını fazla kullanmak giysilerinizin rengini soldurabilir. Bir diğer önemli nokta ise, makinenizin devrine dikkat etmelisiniz. İdeal olan 600 devirdir.

Çok fazla deterjan kullanmak, siyah renkli giysilerinizi daha iyi temizlemez
Çok fazla deterjan kullanmak, siyah renkli giysilerinizi daha iyi temizlemez – Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları
 • Fermuar yada varsa aksesuarların giysilerin dokusuna zarar vermemesi için gerekli önlemleri alın ve makineye atmadan önce siyah giysileri mutlaka ters çevirin.
 • Giysi ceplerinde unutulan peçeteler, siyah renkli çamaşırlar üzerinde tüylenme yarattığından kıyafetlerin ceplerini kontrol etmeyi unutmayın. Giysilerinizin zarar görmemesi için aynı ağırlıktaki çamaşırlarla birlikte yıkamaya da özen gösterin.

İŞİNİZE YARAYACAK DİĞER İPUÇLARI

 • Çoraplar için özel yıkama fileleri satın alın. Küçük parçaları ve çorapları bu filelerin içinde yıkamak kayıp giysi probleminizi ortadan kaldıracaktır. 
 • Bir kaba biraz bebek şampuanı ve ılık su doldurun ve çeken kıyafetlerinizi 10-15 dakika bu suda bekletin. Ardından bir havlu ile kurulayın ve tamamen kuruması için yatay olarak yerleştirin. Bebek şampuanı giysinizin ipliklerini genişleterek eski boyutunu dönmesini sağlayacaktır.
 • Giysilerinizdeki makyaj lekelerinin üstüne tıraş kremi sürüp yıkamaya atarsanız bu lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Kirli çoraplarınızı sıcak su ile yıkamak çoraplarınızı kirlerden tamamen arındırmayacaktır. Kirli çoraplar için en iyi çözüm onları soğuk suda yıkamaktır.
 • Kumaş türüne de dikkat etmelisiniz. Örneğin, tüylü polar kıyafetleri ayrı yıkamalısınız. Havluları, sentetik giysilerle karıştırmamalısınız.
 • Çamaşır makinesini çok doldurmamalısınız. Makinenize zarar verebilir.
 • Giysilerinizden çimen, toprak, meyve suyu gibi lekeleri çıkarmak için lekelerin üstüne biraz saç kurutucusu tutun. Ardından lekelerin üstüne deterjan döküp çamaşır makinesine atın. Lekeleri saç kurutucusu ile ısıtmak deterjanın bu bölgede ki etkisini arttıracaktır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

Çamaşır makinesinin sürekli çalıştığı bir evde kısa bir süre sonra iç kısımlarında kirlenmesi oldukça normal olacaktır. Çünkü kıyafetlerin üzerindeki toz ve yünler bazı kısa programlarda gitmeyebilir. Bu durum da makinenin kazanının ve lastik contasının kirlenmesine neden olur. İşte böyle anlarda elma sirkesi ve su kullanarak makineyi temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler ise şöyle olacaktır:

 • Bir kap içinde aynı ölçülerde elma sirkesi ve su karışımı hazırlayın.
 • Bu karışımı biz bez yardımı ile alıp makinenin iç kısmını silin.
 • Daha etkili bir temizlik için bu karışımı makinenin iç kısmına döküp kısa programda çalıştırmayı deneyin.
 • Çalışma esnasında sirkeli karışım tüm borulara kadar ulaşıp makinede oluşan tozları büyük bir değişimle temizleyecektir.
 • Makinenin ömrünü uzatmak ve daha temiz şekilde kullanmak için ayda 1 defa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler