TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıBursa'da 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üretiyor

  Bursa’da 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üretiyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bursa’nın Yıldırım ilçesi Vişne Caddesi’nde 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üreterek hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor.

  Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Vişne Ticaret Bölgesi’nde bebek ve çocuk kıyafeti üreten 4 bin firma, ürünlerinin yüzde 70’i ihraç ediyor, yüzde 30’u ise iç pazara sunuyor. Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, “Vişne Caddesi’ndeki üreticiler olarak Türkiye’deki çocuk konfeksiyon ürünlerinin 70’ini üretiyoruz. Kendi etiketlerimizi ve tasarımlarımızı üretiyoruz” dedi.

  Yıldırım ilçesi Vişne Caddesi’nde 4 bin firma, sadece bebek ve çocuk kıyafeti üreterek hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor. Bu ürünlerden yüzde 70’i ihraç ediliyor, yüzde 30’u ise iç pazara sunuluyor. Türkiye’deki bebek ve çocuk kıyafetlerinin yüzde 70’inin üretildiği Vişne Ticaret Bölgesi’nde yılda 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleşiyor, 80 bin kişi istihdam ediliyor.

  Bursa'da 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üretiyor
  Bursa’da 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üretiyor

  ‘ÜLKEMİZDE BU ÖZELLİĞE SAHİP TEK BÖLGE’

  Bebek kıyafeti üreticilerinin 15 yıl önce Vişne Ticaret Bölgesi’ne toplandığını belirten Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, “Vişne Ticaret Bölgesi, ülkemizdeki bu özelliğe sahip tek bölge. Vişne Caddesi’ndeki üreticiler olarak Türkiye’deki çocuk konfeksiyon ürünlerinin 70’ini üretiyoruz. Üretimimizin yüzde 70’ini de ihraç ediyoruz. Kendi etiketlerimizi ve tasarımlarımızı üretiyoruz.

  Ve bu ürettiğimiz ürünlerin büyük bölümünü kendi etiketimizle yurt dışına ihraç ediyoruz. Hep şu örneği veriyoruz; Türkiye’nin ortasına bir pergel koyun ve çevirin. Çevresindeki tüm ülkelere ihraç ediyoruz. Ancak yoğun ihracatımız olan bölgeler Kuzey Afrika, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Rusya, Amerika, Afrika, Venezuela, Panama gibi ülkeler. Rusya-Ukrayna savaşından önce Ukrayna’ya da yoğun olarak ihracat gerçekleştiriyorduk. Savaş maalesef bizi beklediğimizin bir tık üzerinde olumsuz etkiledi. Rusya fena değil, biraz toparlandı. İhracatımızı yeniden canlandırdık ama Ukrayna ile hala ticaretimiz yok” dedi.

  ‘ÜLKEMİZE DAHA FAZLA DEĞER KATACAĞIZ’

  Bursa'nın yıldırım ilçesi vişne caddesi'nde 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üreterek hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor.
  Bursa’nın Yıldırım ilçesi Vişne Caddesi’nde 4 bin firma bebek ve çocuk kıyafeti üreterek hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor.

  Türkiye’nin üretimde iyi fakat satış ile pazarlamada zayıf olduğunu ifade eden Yıldız, “Pazarlamayı İstanbul üzerinden veya farklı kargolar marifetiyle gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Niye bir pazar olmayalım? Bu kadar üretim yapan Vişne Caddesi, aynı zamanda bir pazar da olabilir. 12 ay fuarın yapıldığı bir ortam olabilir. Belki daha alacak yolumuz var ama kısmen de olsa bu hedefimizi gerçekleştirdik. Dolayısıyla uzun vadede hem kendi etiketlerimizle üreterek hem de ihracatımızı artırarak, şehrimize ve ülkemize daha fazla değer katacağımızı düşünüyorum.

  Organize Sanayi Bölgesi ise ayrı bir durum, aynı zamanda şehrin içindeyiz. Temiz üretim yapan bir sektörüz. Bu caddeyi belki bir serbest bölgeye dönüştürebiliriz. Dolayısıyla bizim hedefimiz şu; artık organizasyon firmalarıyız. Tasarım yapıyoruz, kendi etiketlerimizle üretim yapıyoruz. Bu bölgede ürettiklerimizi de tüm dünyaya pazarlıyoruz” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler