TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
22.9 C
Ankara
18.7 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBurs miktarı ve verilen kişi sayısı artırılmalı

  Burs miktarı ve verilen kişi sayısı artırılmalı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Milletvekili Gürer, YÖK’ün doktora burslarını Meclis gündemine taşıdı. Gürer: “Burs miktarı ve verilen kişi sayısı artırılmalı” dedi.

  Gürer’in burslarla ilgili önergesini Bakan Özer yanıtladı…

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, YÖK doktora burslarının daha çok kişiye verilmesi ve burs bedellerinin artırılmasına yönelik çalışmaların olup olmadığının açıklanması istemiyle Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

  Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Mahmut Özer, YOK Doktora Burs Programı kapsamında 2017 yılından bugüne kadar 6 bin öğrencinin burslandırıldığını ve 2022 yılında çalışan bursiyerler için yüzde 30, çalışmayan bursiyerler için de yüzde 47 oranında artırım yapılığını bildirdi.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, YÖK Doktora burslarının daha çok kişiye verilmesi ve burs bedellerinin arttırılmasına yönelik herhangi bir planlama yapılıp yapılmadığı, son beş yıl içinde kaç kişiye burs verildiğinin ve yurt içinde ve yurt dışında burs alarak eğitim görenlerin sayısının açıklanması için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

  Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı kapsamında, 2017 yılından bu güne kadar yaklaşık 6.000 öğrencinin burslandırıldığını bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanı Özer, bursiyerlere verilecek aylık burs tutarının, doktora öğrencilerine ödenmekte olan aylık burs tutarının yüzde 50 artırımlı tutarını geçmemek üzere YÖK tarafından belirlendiğine dikkat çekti.

  BURS MİKTARI YÜZDE 30 ARTTI 

  Bakan Özer,  ilgili programın 2022 yılı için burs tutarının, geçen yıla göre çalışan bursiyerler için yüzde 30 ve çalışmayan bursiyerler için yüzde 47 oranlarında artırıldığını açıkladı

  Burs miktarı ve verilen kişi sayısı artırılmalı
  Burs miktarı ve verilen kişi sayısı artırılmalı

  Yurt Dışı Araştırma Bursları (YUDAB) programı ile YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlarda, doktora eğitiminin tez aşamasında olan devlet üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin, en az altı ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili yurt dışındaki üniversitelerde araştırma yapmalarının teşvik edildiğini de belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2018 yılından bugüne kadar 145 araştırma görevlisi yurt dışında doktora tez konuları hakkında araştırma yapmak üzere burslandırılmıştır” diye konuştu.

  “DORTORA BURSLARI ÇOK KİŞİYE ULAŞTIRILMALI”

  Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doktora burslarının daha çok kişiye verilebilmesi noktasında düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret etti.

  BURS MİKTARI YETERLİ DEĞİL 

  Burs miktarının düşük olduğu yönünde eleştirilerin olduğuna da vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan, soru önergesizde yer alan sorulardan, verilen burs miktarıyla ilgili soruya net bir şekilde yanıt vermemiş olsa da burs miktarının düşük olduğu bilinmektedir. Pandemi süreci, yaşanan ekonomik sıkıntılar ve enflasyon rakamları da göz önünde bulundurulduğunda bursiylerlere verilen burs miktarının belirli bir aşamaya getirilmesi kaçılınmazolmuştur” ifadelerini kullandı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler