TRY - Türk Lirası
EUR
18,1731
USD
18,5565
GBP
20,6437
CNY
2,6077
13.3 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
16 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerBosna Hersek'e kimlik kartıyla seyahat dönemi

Bosna Hersek’e kimlik kartıyla seyahat dönemi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile Ortak Basın Toplantısı’na katıldı. Erdoğan, Bosna Hersek’e kimlik kartıyla seyahat yapılabileceğini duyurdu.

Basın toplantısında konuşan Erdoğan şunları kaydetti;

“Şüphesiz ki şu anda Bosna Hersek 2 Ekim’de yapılacak bir seçime hazırlanıyor. Seçim arifesinde böyle bir seyahati gerçekleştirmek bizler için de ayrı bir mutluluk vesilesidir. Türkiye’nin Bosna Hersek’in huzur, refah ve istikrarına verdiği önemi, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğini bir kez daha vurguladık. Bosna Hersek’i önümüzdeki dönemde yoğun bir siyasi gündem beklemektedir. Yapılacak seçimin adil, şeffaf ve yapıcı bir ortamda gerçekleştirilmesi sadece Bosna Hersek için değil tüm bölgemiz için hayati bir öneme sahiptir. Seçime giden süreçte ülkenin refahına katkı sağlayacak bir seçim atmosferinin teşvik edilmesi, Bosna Hersek’in huzuru ve istikrarı açısından özellikle mühimdir.”

Bosna herseke kimlik kartiyla seyahat donemi 1 - dış haberler - haberton
Bosna hersek’e kimlik kartıyla seyahat dönemi

‘SARAYBOSNA-BELGRAD OTOYOL PROJESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’

“Görüşmelerimizde geçen sene yüzde 35’e yakın artışla 876 milyon dolar seviyesine ulaşan ikili ticaretimizi geliştirmek, yatırımlarımızı daha da artırmak amacıyla neler yapabileceğimizi ele aldık. 2019’da temelini attığımız Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi’ne büyük önem veriyoruz. Sıkıntıların yaşandığı bir konuyu değerli dostlarım bizlere açtı ve bizde konunun finans noktasındaki ilişkiler ağı açısından Ziraat Bankamızla ilgili konuyu Ziraat Bankası Genel Müdürü’ne az önce gerekli talimatı verdim ve süratle bu sıkıntıyı da çözecekler.”

KİMLİK KARTI ANLAŞMASI

“Türkiye olarak Bosna Hersek’e kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürürken artık kimlik kartlarıyla Türkiye-Bosna Hersek arasında gidiş-gelişleri yapabilme kararını da verdik. Dışişleri Bakanlarımız süratle gerekli prosedürleri bitirecekler ve bundan böyle Türkiye’den Bosna Hersek’e ve Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartıyla seyahat yapılabilecek. Yarın aynı şekilde Sırbistan’la da böyle bir anlaşmayı imzalayacağız, daha önce Bulgaristan’la da aynı şekilde böyle bir anlaşmayı imzalamıştık.”

Bosna herseke kimlik kartiyla seyahat donemi 2 - dış haberler - haberton
Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, bosna-hersek devlet başkanlığı konseyi üyeleri ile ortak basın toplantısı’na katıldı. Erdoğan, bosna hersek’e kimlik kartıyla seyahat yapılabileceğini duyurdu.

Basın mensubundan seçimle ilgili gelen soru üzerine Erdoğan;

“Bana göre seçim yasasıyla ilgili bu noktadaki kararı, üç tane lider vermeli. Buna Yüksek Temsilci’nin müdahalesi demokrasinin gereklerine de terstir. Bu adımı da buna göre atmak gerekir. Bir aydan az bir zaman kaldı ve böyle bir zamanda Yüksek Temsilci’nin kalkıp da bu işe müdahalesi bir defa demokratik sürece müdahaledir. Demokrasiyle yönetilen bir ülke olarak demokratik sürece müdahaleye şahsen asla doğru bulmayız. Kararı üç lider kendileri zaten vermiştir. Ve seçime de gidiliyor, bize düşen sadece ‘Hayırlı olsun’ demektir.”

Yunanistan’la ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili gelen soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Ne dedim? Vakti, saati geldiğinde – Teknofest’te bunu söyledim- ‘Bir gece ansızın gelebiliriz.’ Niye? Ellerinde bu adalar var, adalarda bu üsler var… Buralardan hareketle bize karşı bu tür gayrimeşru tehditler devam ederse sabrın da bir sonu vardır. İşte o sabrın sonu geldiği anda biz ne diyoruz ‘Sabrın sonu selamettir.’ Biz de o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu da Yunanistan’ın ben bildiğine inanıyorum. O vakit gelirse gereği yapılır çünkü bizim uçaklarımıza böyle radar kilitlemesi gibi adımları atmak hayra alamet değil.”     

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler