TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
25.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
32 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriBlokzincir ile diploma sahteciliğine önlem alındı

  Blokzincir ile diploma sahteciliğine önlem alındı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Altınbaş Üniversitesi, blokzincir ile diploma sahteciliğinin önüne geçilmesini sağlayan, diplomaların gerçekliğinin kolaylıkla onaylayabilen TuringCert’in sistemini kullanmaya başladı.

  Altınbaş Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kemal Sezen, Blokzincir tabanlı sertifika doğrulama uygulaması ile diploma sahteciliğinin önüne geçmeyi planladıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Sezen, sahte diploma endüstrisinin multimilyon dolarlara ulaştığını belirterek, ABD’de yapılan araştırmalarda Doktora düzeyinde sahte diploma kullanım oranının yüzde 20 düzeylerine ulaştığı bilgisini verdi.

  Blokzincir ile diploma sahteciligine onlem alindi 1 - teknoloji haberleri - haberton
  Blokzincir ile diploma sahteciliğine önlem alındı 1

  100’den fazla ülkeden öğrencisi olan Altınbaş Üniversitesinin mezuniyet diplomalarını TuringCerts ile sertifikalandıran ilk üniversite olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sezen, “Yenilikçilik ve uluslararasılaşma stratejimiz gereği bu adımı attık. Böylece mezunlarımızın diplomalarının geçerliliği dünyanın her yerinden, anında doğrulanabilecek.  Sertifikaların LinkedIn bağlantısı ise mezunların iş piyasasına entegrasyonu kolaylaştıracak” açıklamasını yaptı.

  Altınbaş Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan ise ayrıca üniversitelerinin ‘Dijitalleşme’ stratejisi gereği de yazılım ve teknolojik yatırımlara devam ettiklerini, gelecek sene için 15. kuruluş yıllarında kendi NFT sistemlerini yazmaya hazırlandıklarını dile getirdi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler