TRY - Türk Lirası
EUR
19,285
USD
18,635
GBP
22,300
CNY
2,608
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşam'Bizim kaderimiz yer altındaymış'

‘Bizim kaderimiz yer altındaymış’

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bartın’ın Amasra ilçesinde maden ocağında yangını söndürme çalışmalarına katılan işçi Muhammet Gürgen (39), “Kalbimiz acı içinde. Biliyorum, çok acı. Bizim kaderimiz yer altındaymış” dedi.

Amasra’da 41 madencinin yaşamını yitirdiği maden ocağındaki yangına müdahale sürüyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun farklı müesseselerindeki etüt servislerinde çalışan işçiler, ocağa geldi. 14 yıllık maden işçisi Muhammet Gürgen ile arkadaşları, yangınla mücadele kapsamında hava akışının kesilmesi için beton dökmeye başladı.

30 işçinin öldüğü 2010’daki Karadon maden faciasında da görev aldığını belirten Muhammet Gürgen, “İkincisi Soma faciası, üçüncüsü bu faciamız. Keşke olmasaydı. Madencilik zor bir meslek, anlatılmaz yaşanması lazım. Bizim ekmeğimiz yer altındaymış. Allah bize bunu nasip etti. Bizim dedelerimizden bize geldiyse bu zamana kadar, biz de nesilden nesile bu işi devam ettirmeye çalışacağız. Zonguldak’ın ekmeği bu. Babam, maden emeklisiydi” dedi. 

‘Bizim kaderimiz yer altındaymış’

‘KALBİMİZ ACI İÇİNDE’

Madenciliğin birçok açıdan zor bir meslek olduğunu vurgulayan Gürgen, “Yanındaki arkadaşın ölüyor. Sen yine işin ucundan devam etmeye çalışıyorsun. Psikolojin çok kötü oluyor ama zamanla alışıyorsun. Üzüntümüz sürekli. Böyle olaylar, oldukça kalbimizden gitmiyor. Sürekli bunun bilincindeyiz. ‘Kelle koltukta iniyoruz’ diyoruz.

Gerçekten kelle koltukta, ekmeğimizin peşindeyiz. Kalbimiz acı içinde. Ölen arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara ise sabırlar versin. Biliyorum, çok acı. Birinin düğünü varmış, birinin çocuğu olacakmış. Bunlar anlatılmaz, yaşamayan bilmez. Bizim kaderimiz yer altındaymış, ekmeğimizin peşinde devam edeceğiz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler