22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriBiyoteknoloji firmasından 70'ten fazla ülkeye ihracat

  Biyoteknoloji firmasından 70’ten fazla ülkeye ihracat

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Biyoteknoloji firması 2021’nin ilk 6 ayında 200 milyon lira ciro elde ettiğini duyurdu

  Genetik ve enfeksiyon hastalıklarını saptayan tanı kitleri ve cihazları geliştirip üreten, yüzde 100 Türk sermayeli biyoteknoloji firması Anatolia Tanı A.Ş, 2021’in ilk 6 ayında 200 milyon lira ciro elde ettiğini duyurdu.

  Yeni kurulan Ar-Ge merkezinde yenilikçi cihazlar ve yeni kitler üreterek büyümeyi daha da hızlandırmayı hedeflediklerini kaydeden şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz, “Bu cihazlar 24 örneğin DNA’sını yaklaşık 1 saat içinde elde etmemizi sağlıyor. Dolayısıyla yıldan yıla çok daha fazla sayıda talep gören bir cihaz. Bu cihazların 48 ve 96 örneği aynı anda işleyebilen versiyonları da bu yıl içerisinde piyasaya sürülmüş olacak” diye konuştu.

  YÜZDE 100 TÜRK SERMAYELİ

  Genetik ve enfeksiyon hastalıklarını saptayan tanı kitleri ve cihazları geliştirip üreten, bugün başta İtalya, İngiltere ve Fransa olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yapan yüzde 100 Türk sermayeli biyoteknoloji firması Anatolia Tanı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz, şirket ve robotik cihazlar hakkında detaylı bilgi verdi. 2021 yılı rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akyüz, yeni AR-GE merkeziyle birlikte 2022 yılına dair hedefleri de anlattı.

  Biyoteknoloji firmasindan 200 milyon liralik ciro - teknoloji haberleri - haberton
  Biyoteknoloji firmasından 200 milyon liralık ciro

  70’TEN FAZLA ÜLKEYE KİT VE ROBOTİK CİHAZ İHRACATI

  11 yıl önce kurulan şirketin bünyesinden çalışanları ve bugüne kadarki projeleri anlatarak sözlerine başlayan Akyüz, “Biz 2010 yılında kurulan bir şirketiz. 5 kişilik bir kadroyla, 100 metrekarelik bir AR-GE laboratuvarında çok mütevazi koşullarda kurulduk. Amacımız diyagnostik alanda kit ve cihaz üretmekti. 11 yıl sonra geldiğimiz noktada yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyoruz. 35’i AR-GE merkezinde olmak üzere 100’den fazla çalışanımız var. Ürünlerimizi 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’de 100’ün üzerinde laboratuvarla çalışıyoruz. 350’den fazla diyagnostik kit ve cihaz üretimini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

  24 ÖRNEĞİN DNA’SI 1 SAATTE ELDE EDİLİYOR

  PCR başta olmak üzere tüm genetik tanı yöntemlerinde, örneklerden DNA ya da RNA ekstrakt etmek gerektiğini belirten Akyüz, “Biz bu işlemi, robotik cihazlarımızla insan eli değmeden hem çok kısa sürede hem de hatasız olarak yapabiliyoruz. Ürettiğimiz birkaç çeşit cihaz var. 24 örnek kapasiteli cihazımızın üretimine hız verdik. Türkiye’de, dünyanın özellikle gelişmiş ülkelerinde çok talep alan bir cihaz. Bugüne kadar 50’den fazla cihazı kullanıma sunmuş bulunmaktayız. Haftada 3 ya da 4 cihazla üretimimize devam ediyoruz” dedi.

  24 örneğin DNA’sını elde edebilen cihazın fazla talep gördüğünü aktaran Akyüz, “Bu cihazlar çok çeşitli organik metallerden, kandan, dokudan ya da yiyecek maddelerinden DNA ya da RNA ekstrakt edebilme özelliğine sahip. 24 örneğin DNA’sını yaklaşık 1 saat içinde elde etmemizi sağlıyor. Üstelik bunu, hataya müsaade etmeden tam otomatik bir şekilde yapabiliyor. Bu hem laboratuvarların işlem kapasitesinin arttırıyor hem de laboratuvar teknisyenlerinin üzerindeki iş yükünü azaltıyor. Dolayısıyla yıldan yıla çok daha fazla sayıda talep gören bir cihaz. Bu cihazların 48 ve 96 örneği aynı anda işleyebilen versiyonları da bu yıl içerisinde piyasaya sürülmüş olacak. O cihazlara da çok yüksek sayıda talep olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

  YENİ AR-GE MERKEZİNDE YENİLİKÇİ CİHAZLAR VE KİTLER GELİŞTİRİLECEK

  “Kurulduğumuzdan beri AR-GE’ye çok önem veren bir şirketiz” diyen Akyüz, sözlerine şöyle devam etti:

  “Ürettiğimiz yenilikçi ürünlerle kendimizi geliştirip büyütebildik. O yüzden bizim için yeni AR-GE faaliyetleri başlatmak ve yeni projeler, ürünler geliştirmek son derece önemli. Yeni AR-GE merkezimiz de yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alan içerisinde kurulu. Çok daha fazla sayıda araştırmacıyla çok daha hızlı, efektif, daha iyi alt yapı imkanlarını kullanarak AR-GE faaliyetlerimizi sürdürüyor olacağız. Yeni platformlar geliştirmeyi hedefliyoruz. Sadece PCR ya da DNA sekansları üzerine değil, yeni tekniklere dayalı yenilikçi cihazlar geliştirmeyi planlıyoruz. Bunlara bağlı olarak da yeni kitler geliştiriyor olacağız. 350’nin üzerindeki ürün portföyümüzü daha da geliştirmek amacıyla bu AR-GE merkezinin imkanlarını kullanacağız.”

  2021’İN İLK 6 AYINDA 200 MİLYON LİRALIK CİRO

  2021 rakamları hakkında bilgi veren Akyüz, “2021 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 200 milyon liralık bir ciro elde ettik. Bunun yüzde 80’inden fazlası FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar). Dolayısıyla çok yüksek katma değer üreten bir şirketiz. Yeni AR-GE merkezimizin sağlayacağı olanaklarla, piyasaya çıkartacağımız yeni ürünlerle 2022 yılında da bu büyümeyi daha da hızlandırarak sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler