19.6 C
Ankara
24 C
İstanbul
26 C
İzmir
Pazar, Eylül 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBirlikte dirlik vardır

  Birlikte dirlik vardır

  Dert insana daima yol gösterir. Kemale erme yolculuğunda kamil insan olmanın yolu dertlere sabretmekten ve metanetten geçer.

  Avatar of seyyah kelebek
  Seyyah kelebekhttps://haberton.com/
  Elif Sarıkaya, 19.06.1982 doğumlu. Sufizm ve tasavvuf ile ilgileniyor, nefes ve meditasyon çalışmaları var. Girne üniversitesi Sufi Akademisi'nden yeni mezun oldu. Asıl mesleği öğretmenlik. Çocukluktan beri felsefe ve kişisel gelişim okuyor ve kendini eğitmeye çalışıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İdrak yolumuz olan kalp, akıl ve vicdanımızı kullanarak bilinçli hareket etmeliyiz. Birlikte dirlik vardır. Hareket vardır, rahmet ve bereket Allah’ın tüm güzellikleri vardır.

  Her bitiş bir başlangıca gebedir. Bizde siz değerli yol arkadaşlarımla yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. BU yolculuk güzel bir yolculuk, kalbe dokunan, iyi gelen bir yolculuk.. Hayat koşturmacasında bazen bir MESNEVİ hikayesiyle bazen güzel bir sözle sizin kalplerinize dokunmaya çalışacağım. Sizinle olduğum için heyecanlı ve mutluyum.. Umarım sizde öyle olursunuz..

  Hayırlı işler birlikle olur. Allah (cc) sıkıntıyı verirse dermanınıda verir.. Her zahmetten sonra rahmet gelir. Yağmurdan sonra gökkuşağı çıkar. Unutmayalım ki; her sıkıntıdan sonra bir ferahlık vardır. Allahın en güzel ismi Zül Celali vel ikram ı sık sık tekrar edelim. Metanet gösterelim.

  Mevlana ne güzel söylemiş : “Bir mum, diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez, karanlıkları aydınlatmaya vesile olur.” Oyüzden zaman kenetlenme ve birlik olma zamanıdır. Birlikte dirlik vardır…

  Hayatta en çok birliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde birbirimize moral vermek ve dik durmak bilincini yaşatmaya çalışmalıyız. Karanlığa küfretmek yerine, bir mum yak felsefesiyle üzerimize düşeni yapmalı, mantıklı davranmalı ve tahriklere kapılmamalıyız.

  Mevlana ne güzel diyor: “Derdimi seviyorum derdi veren de beni seviyor biliyorum, seven sevildiğini nazını ölçüyor; sevilen çekmesine neylesin. “

  Birlikte dirlik vardır
  Birlikte dirlik vardır

  Her sıkıntıdaki anlamı ve manayı bilmek, nefsimizi kurban edebilmek ve olan tüm müsibetlerin arkasındaki sınavı idrak edebilmek inşallah nasip olur.

  Ünlü divan edebiyatçı Fuzuli şöyle söyler :‘Ya Rab belayı aşk ile kıl, aşina beni ‘ Yani Ya rab aşk belasıyla beni içli dışlı et der. Bir başka dizesinde ‘Yani ki çoh belalara kıl müptela beni’ Yani şöyle diyor Fuzuli,yani beni çok belalara bağımlı kıl.

  Unutma, dertler yağmur olur yağar, ama rengarenk gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar. Bela yolunda muayyen bir yolcudur aşık. Sen istemekten vazgeçme rahmet kapıları sana açılacaktır. Sen yeterki o kapıda durmayı bil.

  Dert insana daima yol gösterir. Kemale erme yolculuğunda kamil insan olmanın yolu dertlere sabretmekten ve metanetten geçer.

  Sonuç olarak zaman birlik olma zamanıdır. Kenetlenme sakin olma, kalbimizle hareket ederek ama akıl süzgecinden geçirerek doğru kararlar vermeliyiz. İdrak yolumuz olan kalp, akıl ve vicdanımızı kullanarak bilinçli hareket etmeliyiz. Birlikte dirlik vardır. Hareket vardır, rahmet ve bereket Allah’ın tüm güzellikleri vardır.

  Allah kaldıramayacağımız derdi vermez. O herşeye kadirdir. Bunu bilerek elimizden geleni yapalım ve tevekkül edelim… Hepinize saygılar sunuyorum yol arkadaşlarım, su gibi olun eyvallah…

  İletişim için mail yaseminsarkaya252@gmail.com

  İnstagram :Seyyah_kelebek

  Facebook : Yasemin Elif Sarıkaya

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler