TRY - Türk Lirası
EUR
15,1175
USD
13,3646
GBP
18,1737
CNY
2,1076
-8.8 C
Ankara
7.7 C
İstanbul
7.3 C
İzmir
21 Ocak 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitika"Bireysel başvuru anayasallık denetim kuruludur"

  “Bireysel başvuru anayasallık denetim kuruludur”

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan bireysel başvurunun anayasallık denetim kurulu olduğunu söyledi

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan “Bireysel başvuru bir temyiz yolu değildir. AYM de bireysel başvuru yoluyla adli veya idari uyuşmazlıkların temyiz incelemesini yapan bir merci değildir. Bireysel başvuru, kamu gücünün neden olduğu hak ihlali iddiasının incelendiği bir hak arama ve anayasallık denetim kuruludur” dedi.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Hukuk Fakültesi’nde ‘Bireysel Başvuru Kararlarının Özel Hukuktaki Yansımaları’ konulu sempozyum düzenlendi. Üniversite kampüsünde yapılan sempozyuma, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, AYM Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem Kırca ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan AYM Başkanvekili Gökcan, bireysel başvurunun 2012 yılından itibaren Türk hukuk sisteminde uygulandığını belirterek AYM’nin yargısal bakışını ve hukuk düzenin köklü bir şekilde etkilediğini söyledi.

  ” Bireysel başvurunun uygulamaya başlandığı 2012 yılından bu yana yaklaşık 350 bin başvuru yapılmış, bunların 290 binden fazlası mahkememizce karara bağlanmıştır”

  ‘290 BİNDEN FAZLA BAŞVURU KARARA BAĞLANDI’

  Türkiye’de bireysel başvurunun maalesef daha çok kamuoyu tarafından bilinen bazı isimlerin başvuruları üzerinden tartışıldığını vurgulayan Gökcan, “Halbuki AYM, çok farklı konularda toplumun hemen her kesiminden yapılan başvuruları ele almakta ve karara bağlamaktadır. Esasen bireysel başvuru istatistikleri de bu çeşitliliği ortaya koymaktadır. Bireysel başvurunun uygulamaya başlandığı 2012 yılından bu yana yaklaşık 350 bin başvuru yapılmış, bunların 290 binden fazlası mahkememizce karara bağlanmıştır.

  AYM, bu süreçte 15 binin üzerinde ihlal kararı vermiştir. Bu kararların dağılımına bakıldığında en fazla ihlal edilen hakkın yüzde 62,5 ile ‘adil yargılanma hakkı’ olduğunu, bunu yüzde 19,1 ile ‘mülkiyet hakkı’nın ve yüzde 4,2 ile de ‘ifade özgürlüğü’nün takip ettiği görülecektir. Bu istatistiki bilgiler ve özellikle başvuruların konulara göre dağılımı bireysel başvurunun toplumun tamamını ilgilendiren, bireylerin gündelik hayatına dokunan bir hak arama yolu olduğunu göstermektedir” dedi.

  ” AYM de bireysel başvuru yoluyla adli veya idari uyuşmazlıkların temyiz incelemesini yapan bir merci değildir”

  ‘BİREYSEL BAŞVURU SAYISI DİĞER ÜLKELERE GÖRE FAZLA’

  Diğer yandan AYM’ye yapılan bireysel başvuru sayısının, aynı yolu benimseyen ülkelerle karşılaştırılamayacak kadar yüksek olduğunu ifade ederek, “Bu durum büyük ölçüde ülkemizde bireysel başvurunun adeta bir temyiz yolu gibi görülmesinden kaynaklanmaktadır. Bu vesileyle ifade etmek istiyorum ki; bireysel başvuru bir temyiz yolu değildir. AYM de bireysel başvuru yoluyla adli veya idari uyuşmazlıkların temyiz incelemesini yapan bir merci değildir. Bireysel başvuru kamu gücünün neden olduğu hak ihlali iddiasının incelendiği bir hak arama ve anayasallık denetim kuruludur” diye konuştu.

  ‘ADALET TERAZİSİNİN DENGESİ KORUNMALI’

  TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ise “Türk iş dünyası olarak güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir Türkiye istiyoruz. Bizim kültür ve inancımızda da hukukun yeri çok önemli. Mülkün temelinde adaletin olduğuna inanan bir milletiz. İşte bu yüzden, adalet terazisinin dengesini korumalıyız. Haklının güçlü olması için çalışmalıyız. İşte bu noktada TOBB olarak hiçbir zaman elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik. Bireysel başvurular, temel hak ve özgürlükleri kamu tarafından ihlal edilen bireylerin başvurdukları temel hakların korunması açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler