TRY - Türk Lirası
EUR
20,239
USD
18,832
GBP
22,768
CNY
2,776
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaYazarlarBir Şehr-i İzmir ki sanırsın rüya! 9 Eylül!

Bir Şehr-i İzmir ki sanırsın rüya! 9 Eylül!

Bir şehir düşünün işgal edildiği gün bir ulusun Kurtuluş Savaşı’nı başlatsın işgal bittiği gün tüm ulusu özgürlüğe bağımsızlığa kavuşsun baştan aşağı bir ulusun kaderini belirlesin.

Gülçin Özdemir
Gülçin Özdemirhttps://haberton.com/
Gülçin Özdemir, 19 Aralık İzmir doğumlu.. Sosyoloji mezunu. Bir okulda memur olarak görev yapmakta, yazmayı çizmeyi, okumayı, yeni bir şeyler öğrenmeyi ve İzmir'i çok seviyor. Ulaşmak isterseniz mail: glcn8135@gmail.com

Haftanın Öne Çıkanları

Şehr-i İzmir! Kuruluşun kurtuluşun direnişin başkenti!

Bir şehir düşünün işgal edildiği gün bir ulusun Kurtuluş Savaşı’nı başlatsın işgal bittiği gün tüm ulusu özgürlüğe bağımsızlığa kavuşsun baştan aşağı bir ulusun kaderini belirlesin. İşte bu benim mavi gözlü zeytin kokulu aşkım Şehr-i İzmir‘e nasip olmuştur bu..

Hani memleketim diye söylemiyorum ama…  Bir kere denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokar bizim buraların…  Bebelerimiz daha küçüklükten alışır yüzmeye. Yazın hafta sonu çok mu bunaldın, serinlemek mi istiyorsun? Atla arabana, bin otobüse dolmuşa al sana Seferihisar‘ı, Urla‘sı, Çeşme‘si, Gümüldür‘ü, Foça‘sı hatta hem yenisi hem eskisi, Dikili‘si.

Şehr-i i̇zmir
Şehr-i i̇zmir – yel değirmenleri

İzmir’in güzellikleri!

Dostlar Türkiye’nin ilk köy tiyatrosu burada Bademler’de.. Kültür sanat ne ararsan var yani diyeceğim ama ülkemizin diğer güzelliklerine haksızlık etmek istemem. Çünkü vatanımız tam anlamıyla bir Cennet..

Sizin yediğinizde simit dediğiniz şey bizim buralarda gevrektir arkadaşım. Boyoz ayrı bir kültürdür yumurtasız yenmez pek o bilginize… Bir de ay çekirdeği mi çiğdem mi tartışmasına hiç girmeyelim çiğdem o sevgili kardeşim… Kafamız bozuldu mu bizim asfalyalar bir atar amman diyeyim maazallah kaç git bir kilometre… Kumru vardır bizde sandviç niyetine amanın bir de güzel olur hiç sorma…

Şehr-i i̇zmir boyoz yumurta
Şehr-i i̇zmir boyoz yumurta

Burası öyle bir şehirdir ki gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel. Hele fuar zamanı Allah otur çimlere konser izle. Devlet tiyatrosu desen 2 3 sahne var burada..

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bile annesi Zübeyde hanımı bizim topraklara emanet etmiş varsın gerisini siz düşünün.

Spor desen burada sinema desen burada. Taçsız Kral Metin Oktay, Mustafa Denizli, Göztepe’nin bombacısı Halil Kiraz namı diğer Bombacı Halil, Ayhan Işık, Efkan Efekan say say bitmez.

Bakmayın siz ezeli rekabet Galatasaray ve Fenerbahçe arasında derler. Asıl Göztepe ve Karşıyaka rekabetini görmeniz lazım..

Şehr-i i̇zmir karşıyaka göztepe maçları!
Şehr-i i̇zmir karşıyaka göztepe maçları!

Yaşı biraz büyük olanlara sorun koluna çok sıkmamak şartıyla bağlanan ilk balonunu nerede kaybettin diye cevap hep aynıdır “Fuar

Ve işte 9 Eylül.

15 Mayıs 1919’da başlayan işgale ilk başkaldırı buradan olmuştur.

Şehr-i i̇zmir hasan tahsin i̇lk kurşun
Şehr-i i̇zmir hasan tahsin i̇lk kurşun

Gözünü karartan gazeteci Hasan Tahsin gerçek adıyla Osman Nevres düşmanın bağrına ilk kurşunu sıkmıştır “Burada işiniz ne?” dercesine. O kadar gözünü karartmıştır ki Hasan Tahsin beş dakika sonrasını düşünmeden vatan millet sevgisiyle davranmıştır silahına belki de sonunu düşünen kahraman olamaz demiştir içinden.

Tam bir gün sonra 16 Mayıs 1919‘da Mustafa Kemal ve arkadaşları Bandırma vapuruyla Samsun’a yol almış bağımsızlık ateşini yakmışlardır zaten sonrasını biliyorsunuz..

Kubilay‘ımız vardır!

Gericiler tarafından şehit edilmiştir! 1930’da öğretmen olarak İzmir’in Menemen ilçesinde asteğmen rütbesiyle askerlik görevini yaparken. Hatta kafasını sırığa takıp dolaştırmışlardır Menemen‘de sanki marifetmiş gibi..

Nurlar içinde yatsın bir de Fethi Sekin’imiz  Musa Can’ımız vardır. Hele Fethi Sekin resmen faciayı önlemiştir şehit olurken o da gözünü karartmıştır.

Şehr-i i̇zmir - görsel
Şehr-i i̇zmir

İşte böyle dostlar… Başarılı oldum mu bilemem ama Şehr-i İzmir’i anlatmaya çalıştım dilim döndüğünce kalemim el verdiğince…

Madem bugün günlerden canım İzmir, sizi Şehr-i İzmir’in dağlarında açan çiçeklerle selamlıyorum..

Doğum günün kuruluşun kurtuluşun kutlu olsun iyi ki bizimsin İzmir‘im iyi ki doğdun mavi gözlü zeytin kokulu aşkım…

Sen İzmir dersin iki hece ben ayağa kalkarım sevda diye aşk diye masal diye…

Tekrar görüşene kadar her zaman dediğim gibi sağlıkla kalın mutlu kalın umutla kalın…

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler