TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıBHM Havacılık, ABD ile işbirliği yaptığını duyurdu

BHM Havacılık, ABD ile işbirliği yaptığını duyurdu

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara merkezli BHM Havacılık, ABD’de çok amaçlı küçük iş jeti olarak tasarlanan MSC Aerospace SyberJet SJ30i uçağının Türkiye’de  üretilmesi için İstanbul AirShow’da anlaşma imzaladığını duyurdu.

BHM Havacılık ve Yatırım A.Ş, 1986’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Edward Swearingen tarafından çok amaçlı küçük iş jeti olarak tasarlanan MSC Aerospace SyberJet SJ30i uçağının tekrar üretilmesi için İstanbul AirShow’da anlaşma imzaladığını açıkladı. FAR 121 sertifikasıyla Ankara’da ‘SJA Türkiye’ adıyla kurulacak şirketin, SJ30i’nin üretim ve tasarım sorumluluğunu üstleneceği bildirildi.

BHM Havacılık, ABD ile işbirliği yaptığını duyurdu

UÇAKLAR 2024’TE TESLİM EDİLECEK

Şirketten yapılan açıklamaya göre, anlaşma çerçevesinde Ankara’da üretilecek uçakların teslimatına, 2024’ün ilk çeyreğinde başlanacak. Koltuk kapasitesi 6 ila 8 arasında değişen, 4 bin 630 km menzile sahip SJ30i’nin üretimine tekrar başlanmasıyla gelişmekte olan pazarlarla uyumlu jet, globalde satışa sunulacak. Son yıllarda savunma ve havacılık alanında tasarım ve üretim kapasitesini artıran ülkemiz ise bu sayede iş jeti alanında da sektörün dinamiklerini belirleyen oyuncu konumuna ulaşacak.

ANLAŞMA İKİ ÜLKE ARASINDA BİRDEN FAZLA İŞ ORTAKLIĞI DOĞURDU

Kendi sınıfındaki diğer jetlerden daha hızlı ve yüksekten uçma kapasitesine sahip SJ30i uçağının Türkiye’de üretilme kararı, anlaşma kapsamında birçok iş ortaklığını da beraberinde getiriyor. SJA Türkiye, uçağın üretim ve tasarımı konusunda üretimdeki proje ortağı, Ostim’in havacılık ve uzay kümelenmesi olan OSSA ile beraber çalışacak. SJA Türkiye, Ar-Ge hususunda da Ostim Teknik Üniversitesi ile iş birliği yapacak. Özel jetin motorlarının üretilmesi için ABD’de Williams Engines ile iş birliği yapılırken, Sybervision aviyonik takımının tedarikçisi de Honeywell olacak.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler