TRY - Türk Lirası
EUR
19,614
USD
18,634
GBP
22,825
CNY
2,645
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriBesin alerjisi sezaryenle doğan çocuklarda daha fazla

Besin alerjisi sezaryenle doğan çocuklarda daha fazla

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Prof. Dr. Bülent Şekerel, besin alerjisi sezaryenle dünyaya gelen çocuklarda daha fazla görülüyor dedi.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, besin alerjisinin sezaryenle dünyaya gelen çocuklarda daha fazla görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Şekerel, “Yaklaşık 1000’in üzerinde besin alerjili hastamızı takip ettik uzun süredir. Sezaryen ile dünyaya gelen çocukların yüzde 10 ila 20’sinin besin alerjisi ile dünyaya geldiğini gördük.

ABD’de yapılan araştırmalarda sezaryen ile doğumun besin alerjisi gelişme riskini 3 kata kadar artırabileceğini gösterdi. Geçen yıl İsveç’te çalışma çıktı. Onlarda 1000 sezaryen ile doğumun yüzde 17’sinin besin alerjisi ile dünyaya geldiğini gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Bülent Şekerel, yaptığı açıklamasında, besin alerjisinin özellikle yaşamın ilk yıllarında çok fazla gözüken bir durum olduğunu, bebeklerde bu durumun daha fazla görüldüğünü kaydetti. . Prof. Dr. Şekerel, bebeklerin büyüdükçe besin alerjisinden kurtulduklarını, ergenlik ve yetişkin çağında bu oranın yüzde 0.1 ile 5 arasında olduğunu belirterek, besin alerjisinin birçok nedeni olduğunu, bunlardan birinin de sezaryen ile doğum olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Şekerel, şöyle konuştu:

“Besin alerjisinde en önemli risk faktörü ailede alerjik bünyenin olması. Bunun dışında modern yaşam, sezaryen ile doğum, çok fazla antibiyotik kullanma ve aşırı hijyenik ortamların yaratılması gibi çeşitli faktörler besin alerjisi gelişiminde problem yapar.  

Besin alerjisi sezaryenle doğan çocuklarda daha fazla
Besin alerjisi sezaryenle doğan çocuklarda daha fazla

Hacettepe Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalı, Türkiye’nin en fazla alerjik çocuklarını takip eden merkezi. Biz yaklaşık 1000’in üzerinde besin alerjili hastamızı takip ettik uzun süredir. Sezaryen ile dünyaya gelen çocukların yüzde 10 ila 20’sinin besin alerjisi ile dünyaya geldiğini gördük. ABD’de yapılan araştırmalarda sezaryen ile doğumun besin alerjisi gelişme riskini 3 kata kadar artırabileceğini gösterdi. Geçen yıl İsveç’te bir çalışma çıktı. Onlarda 1000  sezaryen ile doğumun yüzde 17’sinin besin alerjisi ile dünyaya geldiğini gösteriyor.” .

‘SEZARYEN İLE BEBEK STERİL BİR ORTAMDA DOĞUYOR’

Prof. Dr. Şekerel, vücudu korumak için bir bağışıklık sisteminin bulunduğunu, bu bağışıklık sisteminin zamanla kendini geliştirdiğini, , bu gelişme içinde birtakım koşulların olması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi bağırsaklarda bakterilerin bulunması gerekiyor ve onların eğitiminde rol alıyor. Normal doğumda rahim kanalıyla çıktığı zaman bebek annesinden birtakım bakterilerle karşılaşılıyorlar. Sezaryen ile olduğu zaman çok steril bir ortamda doğuyor. Nitekim antibiyotikler de böyle. Bebeklere fazlaca antibiyotik verildiği zaman besin alerjisi gelişme riski artıyor.

Prof. Dr. Bülent Şekerel, besin alerjisi sezaryenle dünyaya gelen çocuklarda daha fazla görülüyor dedi.
Prof. Dr. Bülent Şekerel, besin alerjisi sezaryenle dünyaya gelen çocuklarda daha fazla görülüyor dedi.

Veya aşırı hijyenik olma çabası yada çok deterjan kullandığımızda çok kimyasal madde kullandığımızda bebeklerin floraları olumsuz etkileniyor ve besin alerjisi için zemin hazırlıyor. Besin alerjisi iyi yönetildiğinde çocuklara sorun olan bir tablo değildir. Elektrik gibidir. Dokunduğunuz  zaman çarpar dokunmadığınız zaman sağlıklı insandan hiçbir farkınız yoktur.  Annelerin moralleri bozmaması ve hekimleriyle uygun bir iş birliğine girmelerini istiyoruz.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler