20.7 C
Ankara
25.3 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
Pazar, Ağustos 1, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBereketli Topraklar üzerinde

  Bereketli Topraklar üzerinde

  Avatar of metin i̇mer
  Metin İmerhttps://haberton.com/
  Metin İmer, 1958 doğumlu, Öykü, Şiir, Deneme, Makale, Oyun, Skeç ve Senaryo yazıyor. "Denizi Görmeyen Aç Martılar" ve "Karakolda Deli var, Kadının Feryadı, Ah Bu Hayat Çekilmez, Dinsizin Hakkından İmansız Gelir" adlı oyunları İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyesine ait sahnelerde sahneledi.

  Son Dakika Haberleri

  “Bereketli Topraklar Üzerinde” filminde yozlaşmış, sindirilmiş cahil işçiler toprak ağası tarafından esrara, kumara alıştırılır.

  “Bereketli Topraklar üzerine” BİR KAÇ SÖZ Film 1979 yapımı.

  Öyküsü, yan, romandan beyazperdeye uyarlanmış yapımın senaryosunu Tuncel Kurtiz’in yazdığı, Erden Kıral’ın yönettiği bir drama. Oyuncuları ise güçlü oyunculardan oluşmuş. Erkan Yücel, yaman Okay, Tuncel Kurtiz, Erol Demiröz, Menderes Samancılar, Nur Sürer, Bülent Kayabaş ve Özcan Özgür gibi. O dönem Yılmaz Güney’in başını çektiği devrimci yapımlar revaçtaydı.

  Konu Adana’da pamuk tarlalarında yani Çukurova’da ırgatların yaşantısı anlatan film. Buna benzer işçi sorunlarını ele alıp sık işlenen filmlerdi.

  Örneğin; “Maden, Umut, Diyet, gibi filmler. 1980 sonrası bu tarz filmlere, tiyatrolara yasak geldi. Bu kez de 1990’lı yıllarda entel dantel, bunalım takılan dul, mutsuz evli erkek filmleri izledi.

  Örneğin; başrolünü üstlendikleri Türkan Şoray ve Cihan Ünal’ın oynadıkları “Mine” , Müjde Ar ve Yılmaz Zafer’in “Dul bir kadın” izler.. 2000’li yıllar daha çok dizi ve TV filmleri yılı oldu. Arada tek tük de olsa sanat filmleri yer aldı. Örneğin; Yazı Tura (2004) – Uğur Yücel…. Yaşamın Kıyısında (2007) – Fatih Akın…. Üç Maymun (2008) – Nuri Bilge Ceylan….Kader (2006) – Zeki Demirkubuz. Vavien (2009) – Durul & Yağmur Taylan. Vizontele (2001) – Yılmaz Erdoğan & Ömer Faruk Sorak. Filler ve Çimen (2000) – Derviş Zaim’in yönettikleri filmler daha toplumsal içerikli filmler oldu diyebiliriz.

  2000’li yıllar topraktan kopuş, kentsel sanayi, varoşlarda esrar satıcılığı derken şimdilerde mafyavari komediler Bereketli Topraklar üzerindeki etkiyi nedense bırakmadı topluma. Toplumda sendikal dayanışmanın kopukluğu, bireysel çıkarların ön planda olduğu yozlaşmış bir döneme tekamül eder 2000’li yıllar. “Bereketli Topraklar Üzerinde” filminde yozlaşmış, sindirilmiş cahil işçiler toprak ağası tarafından esrara, kumara alıştırılır ve yirmi saat sigortasız, tazminatsız ve de sendikasız çalıştırılırken ağa yanlısı ustabaşıları ve ispiyoncuları sisteme çanak tutar. Artık günümüzde köyden kente göç olduğundan tarla, köy filmleri sadece komedi tarzında seyirciye sunulur. “Dondurmam Gaymak, Entel Köy Efeköy’e Karşı, İftarlık Gazoz, Vizontele, Mandıra Filozofu” izlenebilir eli ayağı düzgün filmler arasında yer alır. Köy filmleri derken daha masumane etliye sütlüye pek dokunmasa da izleyiciyi sinemaya çeken filmler de vizyona girer.

  Örneğin; Ezo Gelin, Ala Geyik, Yanaşma, Bedrana, Züğürt Ağa, Davaro vs. Benden size tavsiye arada eski filmlere YouTube’de göz atın..

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler