TRY - Türk Lirası
EUR
20,728
USD
18,819
GBP
23,304
CNY
2,792
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaYazarlarBen çok özgürüm!

Ben çok özgürüm!

Zihnen özgür olmak ilk şarttır, bu da geçmişte öğrenilmiş her türlü şartlandırmadan özgürleşmek anlamına gelir.

Büke Yavuzer
Büke Yavuzerhttps://haberton.com/
Büke Yavuzer, 17.10.1990 İzmir doğumlu. Adnan Menderes Üniversitesi Halkla ilişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra medyaya karşı olan büyük ilgi ve merakı nedeniyle Beykent Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünü kazandı. Bu şekilde İstanbul kapısını aralamış oldu. İstanbul’da geçen 8 yılda halkla ilişkiler uzmanlığı, sosyal medya uzmanlığı, editörlük, grafik tasarım gibi farklı alanlarda çalışma fırsatı buldu. Şu anda Sosyal Medya Uzmanlığı ve Editörlük yapmakta.

Haftanın Öne Çıkanları

Gerçekten de öyle mi acaba? Gerçekten istediklerimizi kolaylıkla yapabilecek kadar özgür müyüz?

Büyük başarılar elde etmekten bahsetmiyorum, sadece basit seçimleri kastediyorum. Hayatımızı, içsel rehberliğimizin sesini dinleyerek şekillendirebiliyor muyuz? 

Onun bitmez tükenmez seslenişini sonunda duymaya karar verip egomuzu bir tarafa bırakarak kalp aklımızla kararlar alıp uygulayabiliyor muyuz?

Gerçek özgürlük bunların hepsine “evet” diyebildiğimiz durumda yaşanabilir ancak. Çünkü özgürlükten kasıt “yapabilme” özgürlüğü değildir. Aslında yukarıdakilerin hepsini yapabiliriz ama yapamıyoruz. Demek ki yapabilme serbestliği yetmiyor, bunları gerçekten seçmek ve hayata geçirmek için başka bir özgürlük tanımına ihtiyaç var ki bu da zihinsel özgürlüktür

Ben çok özgürüm!
Ben çok özgürüm!

Zihnen özgür olmak ilk şarttır, bu da geçmişte öğrenilmiş her türlü şartlandırmadan özgürleşmek anlamına gelir.

Bilinçaltımız bir çöplük gibi, işimize yaramayan ve zamanında ifade edilememiş her türlü olumsuz duygu ve düşünce orada duruyor. Madem işimize yaramıyor, neden onlardan kurtulamıyoruz? Çünkü, onları kabul etmiyoruz ama onların aksine kabul ettiklerimizi ya da duygularımızı da söyleyemiyoruz. Bu durumda “bunlar şimdilik durmaya devam etsin, ben üstünü örteyim ve onları görmezden geleyim” demek çok kolayımıza geliyor. Ama atladığımız nokta şu ki, görmezden gelinen o bilinçaltı şartlandırmaları hepimizin bugünkü seçimlerimizi, kararlarımızı ve tepkilerimizi, dolayısıyla hayatımızı yönetmeye devam ediyorlar.

Siz şimdi gerçekten özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler