TRY - Türk Lirası
EUR
15,5025
USD
13,7027
GBP
18,1321
CNY
2,1490
10.1 C
Ankara
14.2 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
5 Aralık 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBen çok güçlü bir kadınım

  Ben çok güçlü bir kadınım

  Avatar of melike demirbaş
  Melike Demirbaşhttps://haberton.com/
  Melike Demirbaş, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans, Uşak Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisans mezunu. 2 yıl kamu kurumunda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde haber editörü, metin yazarı ve köşe yazarı olarak görev yaptı. Sinema, psikoloji, müzik, felsefe, fotoğrafçılık, edebiyat, tarih gibi kültür sanat konularına ilgisi ve merakı var. Gelenekselci bir karaktere sahip olmasına rağmen, yeniliklere de kapısını hiçbir zaman kapatmadı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İyisiyle kötüsüyle kendi kararlarımın arkasında durabildiğim, sorumluluklarıma sahip çıkabildiğim, duygu ve düşüncelerimi özgürce savunabildiğim için ben çok güçlü bir kadınım.

  Asırlar boyu beni baskı altında tutmaya çalıştılar. Köle yerine koydular. Kız çocuk doğurdum diye beni diri diri mezara gömdüler. Hatta artık çocuk doğurmayayım diye uzuvlarımı kısırlaştırdılar. Tecavüzcümü kravat taktı diye salıverdiler, “sen yüz verdin, kuyruk salladın” dediler ölümümü meşrulaştırdılar. Yaşadığım ülkede baş örtüm var diye okuma hakkımı elimden aldılar, kadınım diye kamu görevimden beni attılar. Bacak bacak üstüne atamazsın, yolda sakız çiğnemezsin, hatta kahkaha atarak gülemezsin dediler. Benden sonra gelecek nesillere yaşadıklarımı anlattım, duyurdum. Her gün ana haberlerde yaşadıklarımı yeni nesil kadınlara gösterdiler. Hak istedim, yasa istedim vermediler. Yaşama hakkımı talep ettiğim için beni ‘Kötü Kadın’ ilan ettiler, ötekileştirdiler. Ama dedim ya susturamadılar.

  Buraya TÜİK raporuna göre her yıl şiddet gören ve öldürülen kadınların sayısal oranını yazabilirdim ama yazmayacağım. Çünkü kimse o rakamları okuyup, ardından sonraki habere geçiş yapıyorlar. O rakamlar sadece rakam olarak kalıyor ve kimse ne yazık ki bilinçlenmiyor. Ben bir kadın olarak başka bir şey anlatmak istiyorum, bilmem ne kadar anlaşılabilirse.

  2. paragrafta anlattığım şeyler, asırlar boyu biz kadınların başına gelmiş en acı olaylar dizisi.. Ne kadar çağ atlanırsa atlatsın, kadına şiddet hiçbir zaman bitmedi. Kadınların yasalarla istediği haklarsa verilmedi. Hatta kendimizi, namusumuzu koruduk diye bizi hapse attılar. Yerleşmiş bu düzeni nasıl değiştirebiliriz inanın bilmiyorum ve ne yazık ki bu konuda umudum da sisli bir havada yıldız görmek gibi. Şöyle bir baktığımızda, her yıl çeşitli farkındalık etkinlikleri de pek bir işe yaramıyor maalesef.

  Ama şunu biliyorum ve inanıyorum ki biz kadınlar gerçekten çok güçlüyüz ve eğer istersek bir şeyler yapabiliriz. İlk olarak kendi hayatımızın iplerini elimize almamız, kendi hayat mücadelemizi vermemiz gerekiyor. Eğer bu şartları sağlarsak, başımıza gelen o bir sürü olumsuz ve kötü şeylerle savaşabiliriz. Ben şimdi tüm kadınlarımıza, yüksek bir motivasyon, güç kuvvet ve irade diliyorum. İnanırsak bizi kim tutabilir ki?

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler