TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerBelediyeler Heritage İstanbul Konferansı'nda buluştu

Belediyeler Heritage İstanbul Konferansı’nda buluştu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Beşinci kez düzenlenen Heritage İstanbul Konferansı’nda Türkiye’de kültürel miras bilincinin artması ve korunması gibi konular ele alındı.

Konferansta yer alan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da İstanbul’un tarihi zenginliğine kattıkları değerleri anlattı.

İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde tarihi belediyeler Heritage İstanbul Konferansı’nda buluştu. Moderatör Nezih Bagelen’in sunumu ile kültürel miras bilincinin artması ve koruması gibi konular ele alındı. ‘Tarihi Belediyeler’ başlıklı panele, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras konuk oldu.

“İSTANBUL’A YENİ KÜLTÜR VE SANAT MEKÂNI SAĞLADIK”

Konferansa Zeytinburnu Kazlıçeşme sanatını anlatmak için katıldıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu’nda uzun yıllar belediye başkanlığı olarak kullanılan binamızı restore ettik. Daha sonra bu binayı Kültür Bakanlığımıza verdik. Restorasyon sırasında ise mozaik bulundu. Binanın giriş katında mozaikleri sergiledik. Son katını ise sanat kütüphanesi yaptık. Bu sayede İstanbul’a yeni kültür ve sanat mekânı kazandırdık. Ayrıca yeni mozaiğin keşfinin de İstanbul tarihine katkı sağladığını düşünüyoruz. Bu etkinliğe katılıp kültürel zenginliğimizi paylaştığımız için mutluyum” diye konuştu.

Belediyeler Heritage İstanbul Konferansı'nda buluştu
Belediyeler Heritage İstanbul Konferansı’nda buluştu

“İLK DEFA SUR DIŞI MOZAİK MÜZESİ OLACAK”

Kültürel mirasın korunmasında belediyeciliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Arısoy şunları söyledi:

“Kültürel mirası korumada belediyeler bakanlık ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde olmalıdır. Benim daha önce de Zeytinburnu Belediyesi’nde görev yaptığım dönemde sur boyunca 25’e yakın irili ufaklı kültür varlığını restore ettik. Bir kısmına yeni fonksiyonlar kazandırdık. Daha önce 2018’de keşfedilen mozaiğin dışarda da devam ettiğini gördüğümüz için dışardaki kazıyı genişlettik böylece mozaik bulundu. Bununla ilgili de tüm kararlar alındı. Önümüzdeki günlerde dışarıda keşfettiğimiz mozaiği korumak için çalışmalara başlayacağız. En kısa zamanda da İstanbul’a ilk defa sur dışında bir mozaik müzesi kazandıracağız. Bunun için de çok mutluyum.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler