16 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Cuma, Haziran 25, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBeko: Karaburun'u para babalarına teslim etmeyeceğiz!

  Beko: Karaburun’u para babalarına teslim etmeyeceğiz!

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kendisinin de 45 yıllık sakini olduğunu ve şu anda Karaburun’u para babalarının ele geçirerek halkı göndermek istediğini söyledi. 

  İzmir Karaburun’da ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edilmesine rağmen bölgenin yüzölçümünün yüzde 71’ini kaplayan rüzgar enerji santrallerine (RES) karşı beş yıldır sürdürülen hukuk mücadelesi Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. ‘Sen Lodossan biz Poyrazız’ sloganıyla düzenlenen eylem ve basın açıklamasına katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kendisinin de 45 yıllık sakini olduğunu ve şu anda para babalarının yarımadayı ele geçirerek halkı göndermek istediğini söyledi. 

  Yurttaş Davacıları ve Karaburun Kent Konseyi’nin düzenlediği eylemde, Yayla Köyü’nde Lodos Elektrik Üretim A.Ş tarafından inşa edilecek olan “Karaburun RES” Projesi’nin kapasite artışına karşı açılan dava hakkında bilgi verildi. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, CHP Karaburun İlçe Başkanı Erdal Subaşı’nın da katıldığı eyleme; Ekoloji Birliği, Ege Çevre ve Kültür Platformu gibi pek çok sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

  Chp İzmir Milletvekili Kani Beko, Kendisinin De 45 Yıllık Sakini Olduğunu Ve Şu Anda Karaburun’U Para Babalarının Ele Geçirerek Halkı Göndermek Istediğini Söyledi. 

  BU BİR MEMLEKET SORUNU!

  CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Yarımada’nın açılan onca davaya, dava iptallerine, ÇED raporu iptallerine, halkın isyanına, feryadına rağmen RES’ler, taş ocakları ve balık çiftliklerinin adeta işgaline uğradığını vurguladı. AKP iktidarının ‘parsel parsel satma’ anlayışının halkın isyanına, doğanın talanına, hayatın yok edilmesine rağmen devam ettiğini vurgulayan Beko, Yayla Köyü sakinlerinin köylerini asla terk etmemesini istedi.

  Sorunun Yarımada değil aslında bir memleket sorunu olduğunu vurgulayan Beko, “Türkiye’nin birçok alanlarını satanlar satacak yer bulamayınca bugün Yarımadaya göz dikmişlerdir” ifadelerini kullandı. Beko, “Havasıyla, suyuyla, dağ keçileriyle ve tertemiz doğasıyla ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Yaylaköy’ü teslim etmemeye kararıyız. Hayretler içindeyiz, balık çiftlikleri yüzünden yarımadada ilk kez köpek balıklarını görüyoruz.  RES yatırımcısı şirketlerin, yarımadanın en önemli gelir kaynağı olan dağ keçilerinin otladığı doğal meraları tel örgülerle çevirdiğini görüyoruz. Bizler her ne pahasına olursa olsun bu dünya mirasını koruyacak ve gelecek kuşaklara teslim edeceğiz” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler