TRY - Türk Lirası
EUR
18,2365
USD
18,5860
GBP
20,8262
CNY
2,6119
13.2 C
Ankara
19.9 C
İstanbul
23 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerSağlık Haberleri'Güven duygusu bebeğin beyin gelişimi için önemli'

‘Güven duygusu bebeğin beyin gelişimi için önemli’

İnceleme Puanı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bebeğin beyin gelişiminin ebeveynlerin verdiği bakım ve edindiği tecrübelerden etkilendiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Prof. Dr. Emel Örün, “Bebeğin kendini güvende hissetmesi, beyin hücreleri arasında yeni bağların kurulması konusunda çok önemli bir yer almaktadır” dedi.

Liv Hospital Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Örün, bebeklerin ilk deneyimlerinin geleceği üzerine etkili olduğunu ve bu nedenle ebeveynlerin bebeğin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli bir role sahip olduklarını söyledi. Prof. Dr. Örün, “Doğumdan sonraki günlerde bebekler sadece emmek, uyumak, ağlamak ve altını kirletmek dışında bir şey yapmıyormuş gibi gözükürler. Fakat doğumdan sonraki 2 hafta sonrasında uyku süreleri azalır, gün içinde daha çok uyanık kalmaya başlarlar. Bu sürede duyar, görür, hisseder ve ihtiyaçlarını size iletirler.

Guven duygusu bebegin beyin gelisimi icin onemli 1 - sağlık haberleri - haberton
‘güven duygusu bebeğin beyin gelişimi için önemli’

Farklı şekil, boyut ve renkteki yüzleri ve nesneleri görme yeteneğine sahiptirler. Ebeveynlerinin sesleri ile diğerlerinin sesleri arasındaki farkı anlayabilirler. Bebeğinizin beyin gelişimi sizin verdiğiniz bakım ve edindiği tecrübelerden etkilenir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi beyin hücreleri arasında yeni bağların kurulmasına yardım eder” diye konuştu.

BEBEK KENDİNİ MUTLAKA GÜVENDE HİSSETMELİ

Her bebeğin farklı bir tarzı ve kişiliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Örün, “Aslında ebeveynler için bebeklerinin beğenilerini, ihtiyaçlarını ve yeteneklerini öğrenmek eğlencelidir. Bebeklerin diğer insanlarla ve durumlarla nasıl ilişki kurduğunu gözlemlemek işe yarar. Bazı bebekler daha fazla aktivite sever, bazıları daha az sever. Bazı bebekler daha yüksek sesle güler veya ağlarlar, bazıları ise doğası gereği daha sessizdir.

Çocuklar ilk yıllarında hayatlarının diğer dönemlerine göre daha hızlı büyürler. Bu çok fazla zamanınızı ve enerjinizi alacaktır. Kendinizi iyi hissettiğinizde, bebeğinizin de mutlu ve güvende hissetmesine yardımcı olacaksınız. Bu yüzden kendinize dikkat etmek için zaman bulmalısınız. Bebekler ilk yıllarını sevilme konusunda güvende hissetmeyi öğrenerek geçirirler. O nedenle bebeğin kendini güvende hissetmesi, beyin hücreleri arasında yeni bağların kurulması konusunda çok önemli bir yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Guven duygusu bebegin beyin gelisimi icin onemli 2 - sağlık haberleri - haberton
Bebeğin beyin gelişiminin ebeveynlerin verdiği bakım ve edindiği tecrübelerden etkilendiğini belirten çocuk sağlığı ve hastalıkları prof. Dr. Emel örün, “bebeğin kendini güvende hissetmesi, beyin hücreleri arasında yeni bağların kurulması konusunda çok önemli bir yer almaktadır” dedi.

BEBEKLERİN BAŞKALARIYLA OLUMLU İLİŞKİLER KURMASINA YARDIMCI OLACAKTIR

Ebeveynlerin desteğe veya yardıma ihtiyacı olduğunda eşlerine, yakın çevrelerine ve diğer aile üyelerine bildirmekten çekinmemeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Örün, “Dinlendikten sonra daha fazla enerjiniz olacak ve bebeğinizle daha çok eğlenebileceksiniz. Ayrıca aile üyeleri ile yakın bir bağ geliştirmek önemlidir. Bebeklerin başkalarıyla olumlu ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Siz etraftayken diğer insanların bebeğinizle konuşmasına izin verin, bebeğiniz böylelikle diğer insanlarla nasıl ilişki kuracağını öğrenir.

Bebeğinizin yanında olamadığınızda, en iyisi aynı güvenilir kişi ya da kişiler olmasıdır. Bebeğinizi bir akraba, arkadaş veya profesyonel çocuk bakıcısına bırakmaya karar verirseniz, bakıcının ve çevrenin yeterince sağlıklı, güvenli ve rahatlatıcı bir ortam sağladığından emin olun. Bebekler ilk yıllarını sevilme konusunda güvende hissetmeyi öğrenerek geçirirler. Sevgi çocuğunuza hastalıklarla savaşmak için fiziksel güç, kendini güvende hissetmek için duygusal güç ve yeni şeyler öğrenme yeteneği verecektir” ifadelerini kullandı. 

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler