TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamBalkaya Dağları'nda besicilerin zorlu yolculuğu

Balkaya Dağları’nda besicilerin zorlu yolculuğu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Besiciler, 2 bin 487 rakımlı Balkaya Dağları’nda yazın biçip, istifledikleri otları köye indirmek için kış aylarını beklemek zorunda kalıyor. Otları kızaklara yükleyen besiciler zorlu yolculuğun ardından köye ulaşıyor.

Hakkari‘nin Derecik ilçesinde besiciler, 2 bin 487 rakımlı Balkaya Dağları’nın eteklerinde yazın biçip, istifledikleri otları köye indirmek için kış aylarını beklemek zorunda kalıyor. Besiciler, kızaklara yükledikleri ot ve ağaç yapraklarını, kar kalınlığının yarım metreyi bulduğu bölgede köye getirip hayvanlarına yediriyor.

Balkaya dağları'nda besicilerin zorlu yolculuğu
Balkaya Dağları’nda besicilerin zorlu yolculuğu

Irak sınırındaki Derecik ilçesine bağlı Omurlu köyünde besiciler, 2 bin 487 rakımlı Balkaya Dağları’nda yazın biçip, istifledikleri otları köye indirmek için kış aylarını beklemek zorunda kalıyor. Besiciler, yağışla birlikte omuzlarına aldıkları kızaklarıyla yer yer yarım metreyi bulan karda yürüyerek ot yığınlarının olduğu bölgeye gidiyor. Otları kızaklara yükleyen besiciler, zorlu yolculuğun ardından köye ulaşıyor.

Hayvanlari icin balkaya dagindan kizakla ot ve yaprak getiriyorlar 2826 dhaphoto2 - yaşam - haberton

Köyde 30 yıldır besicilik yapan Lütfi Durmaz, “Yazın biçtiğimiz ot ve yaprakları belirli alanlarda topluyoruz. Daha kolay olsun diye kış ayları gelince de taşıyoruz. 30 yıldır aynı yöntemle otları indiriyoruz. Köylülerle birlikte yüksek rakımlı tepelere çıkarak biriktirdiğimiz otları getiriyoruz. Zor oluyor, çile oluyor. Ama hayvanlarımızı beslemek için bunu yapmak zorundayız” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler