TRY - Türk Lirası
EUR
20,504
USD
18,819
GBP
22,987
CNY
2,795
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerPolitikaBalıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilsin

Balıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilsin

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, balıkçıların artan yakıt giderleri nedeniyle zor günler geçirdiğine dikkat çekerek Meclis’te verdiği kanun teklifi ile balıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilmesini istedi.

Trabzon Milletvekili Kaya Su Ürünleri Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde, “Bu düzenleme ile balıkçı gemilerinin kullandığı mazotun %50’sinin Hazinece karşılanması amaçlanmaktadır. Bu sayede balıkçılarımızın maliyetleri azalacak ve vatandaşlarımız daha ucuza balık yiyebilecektir.” dedi.

Balıkçılık faaliyetlerinin Karadeniz Bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirten CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de 18.483 balıkçı gemisi bulunmaktadır. Yaklaşık 350 binden fazla kişi balıkçı gemilerinde çalışmaktadır. Ekonomideki kötü gidişat balıkçılık faaliyetlerini de olumsuz yönde etkilemiştir. Artan giderler ve hayat pahalılığı nedeniyle balıkçılıktan geçimini sağlayan yüz binlerce insanımız zor günler geçirmektedir.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya kanun teklifi ile ilgili şunları söyledi:

Balıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilsin
Balıkçı teknelerine yüzde 50 ucuza mazot verilsin

Balıkçıların ÖTV’siz Yakıt Avantajı Ortadan Kalktı

“Bilindiği üzere, balıkçı teknelerimiz ÖTV’siz yakıt kapsamına alınmıştı. Birkaç yıl öncesine kadar balıkçılarımız litresi 3 lira olan mazotu ÖTV’siz 1 buçuk liraya yani yarı fiyatına alabiliyordu. Son zamanlarda akaryakıta yapılan zamların ÖTV’den karşılanması ve üst üste gelen zamlar nedeniyle ÖTV sıfırlandı. Balıkçılarımızın ÖTV’siz ucuz mazot avantajı ortadan kalktı. Bugün mazot fiyatları 8 lirayı aşmıştır. Yakıt giderlerindeki büyük artış, balıkçılık maliyetlerini de artırmaktadır.”

Artan Yakıt Giderleri Balıkçılarımızı Mağdur Ediyor

“Günlük 3 ton ile 5 ton arasında yakıt tüketen balıkçı gemilerimizin aylık yakıt giderleri 700 bin lirayı bulmaktadır. Artan giderler nedeniyle zor günler yaşayan balıkçılarımız bankalara ve komisyonculara olan borçlarını ödeyemez noktaya gelmiştir. Çalışanlarının giderlerini karşılamakta zorlanan balıkçılarımız bugün büyük mağduriyetler yaşamaktadır.”

Vatandaşlarımız Ucuza Balık Yiyemiyor

“Öte yandan balıkçılarımızın maliyetlerinin artması balıkçı tezgahlarına da olumsuz yansıyarak balık fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balıkçılık maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımız maalesef ucuza balık yiyememektedir ve milyonlarca vatandaşımız bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.”

Balıkçı Gemilerinin Kullandığı Mazotun Yüzde 50’si Hazinece Karşılansın

“Hem balıkçı esnafımızın kazanabilmesi, hem de vatandaşlarımızın ucuza balık yiyebilmesi için balıkçı gemilerinin kullandığı mazotun %50’sinin Hazinece karşılanması ve balıkçılarımızın birkaç yıl öncesinde olduğu gibi mazotu %50 daha ucuza almaları sağlanmalıdır. Umarım balıkçılarımız için yaptığımız bu öneri iktidar yetkilileri tarafından dikkate alınır ve balıkçılarımız için adım atılır.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler