TRY - Türk Lirası
EUR
16,8485
USD
15,9350
GBP
19,9107
CNY
2,3808
13.5 C
Ankara
16.6 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
23 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanBakırköy'de hayatını kaybeden pilotlar anıldı

  Bakırköy’de hayatını kaybeden pilotlar anıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bakırköy’de bir araya gelen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) üyesi pilotlar, Dünya Pilotlar Günü’nü kutlayıp, hayatını kaybeden pilotları andılar.

  Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), üyesi pilotlar, Dünya Pilotlar Günü dolayısıyla Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte pilotlar, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Pilot Okan Üreksoy, burada yaptığı konuşmada, Bursa’da düşen tek motorlu eğitim uçağında yaşamını yitiren pilotların yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başladı.

  TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Pilot Okan Üreksoy, “1 numaralı Türk Pilot Brövesi sahibi Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşunu yaptığı 1912 yılının 26 Nisan günü, önce sadece Türkiye’de ‘Pilotlar Günü’ olarak kutlanmış, daha sonra TALPA’nın girişimleriyle 2014 yılında (IFALPA) Havayolu Pilotlar Dernekleri Uluslararası Federasyonu ve Avrupa Kokpit Birliği tarafından da Pilotlar Günü olarak kabul edilmiş ve böylece Dünya Pilotlar Günü’ne dönüşmüştür.

  Bakirkoyde hayatini kaybeden pilotlar anildi 1 - öne çıkan - haberton
  Bakırköy’de hayatını kaybeden pilotlar anıldı

  Tüm meslektaşlarımızın ve Havacılık camiamızın, TALPA’nın girişimiyle dünya havacılık literatürüne girmiş olan bu önemli gününü Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği Yönetim Kurulu adına en derin saygılarımla kutluyorum. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eşsiz ileri görüşlülüğü ve vizyonu ile bundan yıllar önce bizlere gökleri ve gökyüzünü geleceğin anahtarı olarak işaret etmiş, hedef göstermişti.

  Bizler de Türk pilotları olarak, onun bizlere gösterdiği hedef doğrultusunda hem ülkemiz hem de dünya semalarında uçtuğumuz her an bu hedefi gerçekleştiriyor olmanın haklı onur ve gururunu yaşıyoruz. Pilotluk mesleği, insanın doğal yaşam çevriminin dışında kalan şartlarda yerine getirilen ve büyük özveri isteyen bir meslektir.

  Bakirkoyde hayatini kaybeden pilotlar anildi 2 - öne çıkan - haberton
  Bakırköy’de bir araya gelen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) üyesi pilotlar, Dünya Pilotlar Günü’nü kutlayıp, hayatını kaybeden pilotları andılar.

  Pilotluk bir meslekten öte bir tutku, bir yaşam tarzı, bir adanmışlık demektir. Yüzlerce insanın can ve malının sorumluluğunu üstlenerek onları selametle varış noktasına ulaştırmanın zihnî, fizikî ve ruhî ağırlığını hissetmektir. Gece, gündüz, tatil, bayram, hafta içi, hafta sonu demeden aldığımız her görevi emniyetle yerine getirmek bizler için en büyük bayramdır. Gidecekleri yerlere emniyet ve mutlulukla ulaştırdığımız her insanın yüzündeki tebessüm, bakışındaki minnet, bizlerin enerjisidir” diye konuştu.

  Kaptan Pilot Okan Üreksoy, pandemi döneminde yaşamını yitiren pilotları da anarak, “Havacılık sektörü ve mesleğimiz son iki buçuk yıldır, dünyada daha evvel eşi görülmemiş bir salgın hastalık sebebiyle son derece büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmış ve bu şekilde ortaya çıkan çeşitli belirsizlikler, biz pilotları maddî ve manevî bakımdan çok derinden etkilemiştir. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen pandemi sürecinde tüm meslektaşlarımız Kovid-19’un bilinmez ortamında kurtarma uçuşları ve tıbbi malzeme öncelikli olmak üzere kargo uçuşları ile fedakarca görevlerine devam etmişlerdir.

  Bakirkoyde hayatini kaybeden pilotlar anildi 3 - öne çıkan - haberton
  Pilotluk bir meslekten öte bir tutku, bir yaşam tarzı, bir adanmışlık demektir. Yüzlerce insanın can ve malının sorumluluğunu üstlenerek onları selametle varış noktasına ulaştırmanın zihnî, fizikî ve ruhî ağırlığını hissetmektir.

  Gerek görev gerekse diğer ortamlardan dolayı yakalandıkları Kovid-19 sebebiyle 11 değerli meslektaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Onları çıktıkları sonsuzluğa yolculuklarında minnetle anıyoruz. Aşının beklenenden daha hızlı bulunarak uygulanmaya başlanması sayesinde sektörümüzde de Kovid-19 öncesine dönüş ile ilgili önemli mesafe kat edilmiş, bugün itibariyle dünya genelinde 2019’a göre ortalama yüzde 80’ler seviyesi yakalanabilmiştir.

  Ülkemizde de benzer seviyelere ulaşılmış ve önümüzdeki dönemde pandemi öncesi seviyelere ulaşılması beklenmektedir. Pandemi sürecinden çıkış işaretlerini aldığımız bugünlerde, uzun yıllardır sektörümüzde konuşulmakla birlikte hayata geçirilememiş ve havacılık sektörü çalışanlarının sosyal güvenceleri için çok önemli bir ihtiyaç olan ve eksikliğini duyduğumuz Havacılık Meslek Kanunu ile ilgili çalışmalarımıza hız vermiş olduğumuzu da bu vesile ile sizlere duyurmak istiyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler