TRY - Türk Lirası
EUR
11,3383
USD
9,7300
GBP
13,4060
CNY
1,5244
RUB
0,1390
9.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
17 C
İzmir
25 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBakan Yardımcısı: Tunceli'yi tanımak lazım

  Bakan Yardımcısı: Tunceli’yi tanımak lazım

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bakan Yardımcısı Çam , Anadolu’nun kültürel zenginliğine değinerek , “Anadolu’yu ve Türkiye’yi tanımak için Tunceli’yi tanımak lazım” dedi

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve beraberindeki heyet, bir dizi ziyaret ve ‘Avrupa’da Alevilik’ konulu toplantıya katılmak için Tunceli’ye geldi. Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Yardımcısı Çam, valiliği ziyaret etti. Çam, Munzur Üniversitesi’ne geçerek, Alevi dedeleriyle ‘Avrupa’da Alevilik’ konulu toplantıya katıldı.

  ‘ANADOLU’YU VE TÜRKİYE’Yİ TANIMAK İÇİN TUNCELİ’Yİ TANIMAK LAZIM’

  Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Çam, Anadolu’nun kültürel zenginliğine vurgu yaparak, “Anadolu’yu ve Türkiye’yi tanımak için Tunceli’yi tanımak lazım. Ben ilk defa bu güzel kente geliyorum. İnşallah bundan sonra daha sık ziyaretim olacak. Şöyle bir kanaate erdim. Anadolu’yu anlayabilmesi için bütün zenginlikleri karıştırıp diğer diyarları da gezip anlamak gerekiyor.

  Bakan yardimcisi tunceliyi tanimak lazim - politika - haberton
  “Avrupa’ya gönderdiğimiz insanların bu sene 60’ıncı yılı ve çeşitli toplantılar ve anmalar yapıyorlar “

  Balkanları, Türkistan’ı, Orta Asya’yı, Kerbela’yı ve Irak’ın topraklarını, Orta Doğu’nun çeşitli bölgelerini gezince anlıyorsunuz. Apayrı coğrafyalar ama herkesi bir arada toparlıyor, karıştırıyor bir ediyor. Çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Özellikle son yıllarda radikalizmin, teröre bağlı birtakım inanç ve siyasi hareketlerin dünyada yaygınlaştığı bir ortamda hepimizin vazifeleri var. Avrupa’ya gönderdiğimiz insanların bu sene 60’ıncı yılı ve çeşitli toplantılar ve anmalar yapıyorlar.

  Amerika’ya göç etmiş Sicilyalılar, İtalyanlar 150 yıl sonra orada kendi kültürlerini muhafaza ederken biz acaba oradaki değerlerimizi ne şekilde bir asır koruyacağız. Avrupa’da yabancı düşmanlığının, din ile bağlantılı çatışmalarının yaşandığı en son ise geçtiğimiz aylarda Afganistan’da yaşanan hadiseler. Yemen’e baktığımızda bir şekilde inanç noktasındaki ayrışmaların bir şekilde siyasetin çatışma malzemesine dönüştürerek kullanıldığı dünyada bizim bir Anadolu kültürümüz ve İslam’a bakış açımız apaçık bir şekilde durmaktadır” diye konuştu.

  Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, “Türkiye’yi tanımak istiyorsak Tunceli’yi tanımak lazım, Türkiye’yi anlamak istiyorsak Tunceli’yi bilmek zorundayız. Erenlerin ve ocakların kenti olan Tunceli’yi anlamak istiyorsak okuyup, dokumak söz yerindeyse anlatmak zorundayız” dedi. Konuşmaların ardından ‘Avrupa’da Alevilik’ konulu toplantıya geçildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler