TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
17.1 C
Ankara
17 C
İstanbul
21 C
İzmir
21 Ekim 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBakan Soylu: Yüzde 69'u bot hesaplardır

  Bakan Soylu: Yüzde 69’u bot hesaplardır

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya siyasi cinayetler ile ilgili paylaşımlara dikkat çekerek “Yüzde 69’u bot hesaplardır” dedi

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Galata Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni’ne konuştu. Soylu ‘siyasi cinayetler’ tartışmasına ilişkin, “Bir siyasi cinayetler tartışması vardı. Buradan Türkiye’ye sesleniyorum. Sosyal medyada ‘siyasi cinayetler’ tartışmasını manipüle edenlerin yüzde 69’u bot hesaplardır. Dünyada bunu birkaç yabancı yapar bir de biz yaparız. Yine buradan söyleyeyim dünyadaki tüm ülkelerle yarışmaya hazırız” dedi.  

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Galata Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Soylu ‘siyasi cinayetler’ tartışmasına ilişkin “Kıymetli  gençler lütfen bugününüzü değerlendirirken sosyal medyadaki bir paragraflık tweetlerin pençesine sıkışmayın. Hatta sosyal medya demişken az önce saydıklarıma bir madde daha ekleyeyim. Dünyayı değiştiren internet teknolojisinde, dünyanın en iyi teknolojine sahibiz. Bugün sosyal medyada siyaset ile ilgili karşılaştığınız tartışmaların neredeyse tamamı esasen bu liderliği değil bu değişimi kıskanmaktadır” dedi. 

  “Z KUŞAĞI GİBİ KONUŞUP A KUŞAĞI GİBİ YAPIYORLAR”

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öneminden bahseden Soylu, “Bu değişimin en son parçası olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle oluşturulmaya çalışılan iklim bana sorarsanız 21. yüzyılda Türkiye’nin yaşadığı bu  değişime batıyı vizyonsuz ve yönsüz yakalamışken elimize geçen fırsatı elimizden almaya çalışmakla ilgilidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi, karar alma süreçlerini hızlandırmaktadır. Bizim icadımız mıdır? Elbette hayır. Parlamenter sistem bir mucize midir? Hayır. Öyle olsaydı kullandığımız 95 sene boyunca darbeler üretmezdi ve bizi çok farklı yerlere taşırdı. Bizi bundan ötesine götürecek takatı yoktu ve yeni bir modele geçiş yaptık. Bunun böyle dünyanın sonu gibi sunmak dövizdeki tartışmalara bakıp sistem tartışması açmak kimse kusura bakmasın ama Z kuşağı konuşup A kuşağı gibi yapıyorlar. Bizi etrafımızdaki coğrafyadan bugün ayıran en önemli fırsat içinde bulunduğumuz sistemdir” diye konuştu. 

  “BİZDEN UYARMASI SİBER ORTAMDA DÜZGÜN DURSUNLAR”

  Siber güvenlik ile ilgili yeni çalışmalara adım atıldığını belirten Soylu vatandaşları uyararak, “Bizim insansız hava araçlarımızda öyle bir yazılım var ki otomatik olarak insanı, havyanı, silahı tanıyor. İşte yapay zeka… Bizim öyle yazılımlarımı var ki… Bir siyasi cinayetler tartışması vardı. Buradan Türkiye’ye sesleniyorum. Sosyal medyada ‘siyasi cinayetler’ tartışmasını manipüle edenlerin yüzde 69’u bot hesaplardır. Dünyada bunu birkaç yabancı yapar bir de biz yaparız. Yine buradan söyleyeyim dünyadaki tüm ülkelerle yarışmaya hazırız.  

  Amerika’daki Rusya’daki yüz tarama sistemini gördüm. Bizim çocukların yazdığı yüz tarama sistemi onları fersah fersah edecektir. Bizim Siber Güvenlik Operasyon Merkezi, 24 saat tüm saldırıları kendi bakanlığımızdan ölçmeye, takip etmeye çalıştık. 2 gün önce Parlamento’daki vekil arkadaşlarımız elektronik kelepçe konusunda ne noktaya geldiğimizi, 1000’i aşkın olay oldu, bir tek küçük bir darbın dışında herhangi bir şikayet edenle edileni karşı karşıya bulunduran bir olayla karşı karşıya kalmadık. Önümüzdeki ay Roma’da Türkiye bunun ödülünü alacak. 7/24 saat çalışan makamımıza yönelik tüm siber saldırıların önlenmesi ve faillerin tespit edilmesine ilişkin sistem kurduk. Bizden uyarması siber ortamda düzgün dursunlar, kimseye bulaşmasınlar” 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler