TRY - Türk Lirası
EUR
20,239
USD
18,832
GBP
22,768
CNY
2,776
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaPolitikaCHP HaberleriBakan Özer sınıfta kaldı

Bakan Özer sınıfta kaldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Milli Eğitim Bakanı, CHP Milletvekili Gürer’in çocukların beslenme sorunlarını yanıtsız bıraktı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Kantin ve yemekhane dersinde Bakan Özer sınıfta kaldı” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, okullardaki yemek hizmetleri ve kantinlerle ilgili sorunlara ilişkin önergesinde yer alan soruları yanıtsız bıraktı. Gürer’in yönelttiği 5 sorudan sadece 1’i yanıtlandı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, okullarda kantin ve yemek hizmetlerini, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle mercek altına aldı.

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • “Ülkemizde ilk, orta, lise ve üniversite eğitimi veren okullarımızda bulunan kantin sayısı kaçtır?
  • İlköğretimden başlayarak üniversiteler dâhil yemek verilen okul sayısı kaçtır?
  • Kendi bünyelerinde öğrencilere yemek yapan okul ve tabldot yemek sağlayan okul sayısı kaçtır?
  • Okullarında yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı kaçtır?
  • 2021-2022 öğretim döneminde ürün bozukluğu nedeniyle cezai işlem başlatılan okul kantini ve yemekhane sayısı kaçtır?”

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yürütülen Öğrenci Taşıma Uygulaması kapsamında her yıl yaklaşık 1.5 milyon öğrenci yemek hizmetinden yararlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bakan Özer, CHP Milletvekili Gürer’in önergesinde yer alan 5 sorudan sadece birini yanıtlarken, diğer 4 soru ise yanıtsız kaldı. 

NEDEN YANIT VERİLMEDİ? 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğrencilerin kantin ve yemekhane hizmetleriyle ilgili  soruların yer aldığı önergeye Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla verilen yanıtların yetersiz olmasını eleştirdi. 

BAKAN SINIFTA KALDI 

Gürer, “Önergede yer alan soruların tamamı öğrencilerimizin sağlıklı beslenip beslenemediğini, bu konuda var olan sorunların çözümüne yönelik yapılan çalışmaların neler olduğunu içeren sorular idi. Ancak Sayın Bakan soruların önemli bir bölümünü yanıtsız bırakarak, deyim yerindeyse adeta sınıfta kaldı. Okullara giden her yaşta çocuk beslenme sorunu ile karşı  karşıyadır. Yapılan araştırmalarda 4 çocuktan biri okula aç gönderilmektedir. İlkokuldan üniversiteye ekonomik krizin derinleşmesi aileleri etkilediği gibi çocukların beslenmesini de  sorunlu hale gelmiştir.

Öğrenciler  beslenme sorunları yanında sağlıklı ürüne erişmek de zorlaşmaktadır. Okula giden her çocuk sağlıklı beslenmesi iktidarın sorumluluğudur. İktidar bu bağlamda laf ürettiği kadar sorunlara çözüm getirmemektedir. Bakanlara yönelttiğimiz sorunları da Bakanlar  yanıtlamaktan şeffaf bilgi vermekten kaçınmaktadır” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler