TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
11.4 C
Ankara
13.8 C
İstanbul
14.9 C
İzmir
18 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBakan Özer: 1000 tane tablet dağıtacağız

  Bakan Özer: 1000 tane tablet dağıtacağız

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Milli Eğitim Bakanı Özer, Ağrı’da yaptığı açıklamada “Aynı zamanda 1000 tane de tablet dağıtacağız, valiliğimizin koordinasyonuyla birlikte.” dedi

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Covid-19 nedeniyle kapalı okul bulunmadığını belirterek, “Sistemde hiçbir problem yok. Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği yönergeler çerçevesinde devam ediyor” dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Özer, bir dizi incelemede bulunmak üzere Ağrı‘ya geldi. Ahmed-i Hani Havalimanı’nda Bakan Özer’i Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan, AK Parti Milletvekili Ekrem Çelebi ve AK Parti İl Başkanı Halil Özyolcu karşıladı. Valilik Sergi Salonu’nda ‘Kelebek Sergisi’ni gezen Özer, valilik şeref defterini imzalayıp, açıklama yaptı. Yüz yüze eğitimde geride kalan 6 haftayı değerlendirmek için kente geldiğini belirten Özer, şöyle konuştu:

  “6 haftanın Ağrı’da geçtiği süreci burada değerlendireceğiz ve Ağrı’da eğitimin kalitesinin artması için neler yapabiliriz, yatırımlarımızı nasıl güncelleyebiliriz; onları başta valimiz olmak üzere milletvekilimiz, belediye başkanımız, milli eğitim müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürlerimizle değerlendirme imkanımız olacak. Bütün Türkiye’de 81 ilde 6 haftada yüz yüze eğitimi geride bıraktık. Süreç planlandığı gibi çok başarılı devam ediyor. Bildiğiniz gibi okul kapatma değil sınıf ve vaka bazında sistematik bir sistem gelişti.

  Herhangi bir vaka olması durumunda ve temas olması durumunda yüz yüze eğitime 10 gün ara veriliyor. Öğrencilerimiz evlerine gittikleri zaman canlı derslerini sürdürüyor. Şu ana kadar zaman zaman kapatılan okullar oldu, maksimum 3 okulumuz aynı hafta içinde kapatıldı. Bu okullarımız da 10 gün sonra eğitimlerine devam ettiler. Biliyorsunuz bizim eğitim sistemimiz devasa bir eğitim sistemi. 18 milyon öğrencinin 1,2 milyon öğretmenin olduğu 20 milyonluk kitleyi ilgilendiren bir sistem ve sistemimizi ilgilendiren 57 bin 108’i devlet okulu olmak üzere 71 bin 320 bin okulumuz bulunmaktadır. 6’ncı hafta itibarıyla bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır.

  Elbette 850 bin dersliğin içerisinde mutlaka kapatılan sınıflarımız vardır. Onlar da peyderpey Sağlık Bakanlığı’mızın belirlediği süre içerisinde sisteme geri dönmektedirler. Daha önceden kapatılan bin 158 sınıf bugün itibarıyla eğitim öğretime başlamıştır. Yani sistemde hiçbir problem yok. Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği yönergeler çerçevesinde devam ediyor.”

  Bakan ozer 1000 tane tablet dagitacagiz - politika - haberton
  ” Aşı olmadığı halde bir şekilde hastalığı geçirip bağışıklık kazanıp, antikor oluşturan öğretmen kitlemiz var, bunlar da yüzde 5 civarında “

  ‘EN BÜYÜK SORUMLULUK VELİLERİMİZE DÜŞÜYOR’

  Aşı konusuna da değinen Bakan Özer, “1 milyon 200 bin öğretmeni göz önüne aldığımız zaman birinci doz aşı oranı yüzde 92,45, ikinci doz aşı olanların oranı bugün itibarıyla yüzde 86 civarında. Aşı olmadığı halde bir şekilde hastalığı geçirip bağışıklık kazanıp, antikor oluşturan öğretmen kitlemiz var, bunlar da yüzde 5 civarında. Dolayısıyla 2 doz aşı olanlarla antikor oluşturan öğretmenlerimizin oranı yüzde 91’lerde yani birinci doz yüzde 92, ikinci doz ve antikor oluşturanların sayısı yüzde 91 artık birbirlerine denk gelmeye başladı.

  Şu anda okulları açık tutmayla ilgili en büyük avantajımız öğretmenlerimizin oldukça aşı oranlarının yüksek olması. Bu hem Türkiye’deki ortalama açısından en yüksek hem de kıta Avrupa’sındaki ülkelerden Finlandiya’nın, İsveç, Almanya gibi ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarından en yüksek. Bu en büyük avantajımız. Öğrencilerimizin de aşılanma oranları git gide yükseliyor. Özellikle 15-18 yaş arasında. Burada en büyük sorumluluk velilerimize düşüyor” dedi. 

  Bakan ozer 1000 tane tablet dagitacagiz 3 - politika - haberton
  ” Bugün bir sürpriz yaptık, Ağrı’da bu temel materyallerde 100 bin, ortaöğretimde 40 bin öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız “

  ‘YARDIMCI KAYNAK ALMASINLAR’

  Eğitimde yardımcı kaynaklarla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Özer, “Hükümetimiz, okullarımızda tüm okullarda tüm sınıf ve kademelerde ücretsiz olarak yıllardan beri eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ücretsiz olarak dağıtıyor ve biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak her ayın ilk haftası bu dağıtılan ders kitaplarına ilaveten destekleyici, yardımcı kaynak, etkinlik kitapları, fasiküller, öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi bir çalışma yaptık ve her ayın ilk haftası bunları elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin, tüm öğretmenlerimizin kullanımına ücretsiz olarak açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık, Ağrı’da bu temel materyallerde 100 bin, ortaöğretimde 40 bin öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız. Aynı zamanda 1000 tane de tablet dağıtacağız, valiliğimizin koordinasyonuyla birlikte.

  Yani biz de eğitim sistemimizde kitaplarımızla ilgili her türlü destekleyici materyali Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz üreteceğiz. Vatandaşlarımızın erişimine ücretsiz olarak açacağız. İl milli eğitim müdürlüklerimiz de bunları basarak özellikle sosyoekonomik olarak dezavantajlı gruplara ücretsiz olarak dağıtacak. Dolayısıyla öğrenci velililerimiz müsterih olsunlar, kesinlikle yardımcı kaynak almasınlar” diye konuştu. 

  AĞRI EĞİTİMİNE 150 MİLYON LİRALIK YATIRIM

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ağrı’da İl Eğitim Değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, kente mevcut yatırımlara ek olarak 150 milyon liralık bir yatırımın daha yapılacağını açıkladı. Kent genelinde halihazırda 107 milyon liralık yatırım programının devam ettiğini belirten Bakan Özer, “Bugün Ağrı’da eğitim kalitesinin artırılmasıyla ilgili ve eğitim kalitesi göstergelerinin iyileştirilmesiyle ilgili neler yapılabileceği hususunda kapsamlı değerlendirme imkanımız oldu. 50 yatak kapasiteli Diyadin Öğretmenevi’ni hızlı bir şekilde yatırım kapsamına alıyoruz.

  Doğubayazıt ilçesinde 100 öğrenci kapasiteli pansiyonu olan bir 24 derslikli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ni de hizmete alacağız. Ağrı’da da bu kapsamda önemli yatırımlar yapacağız. Ağrı ilimizde hem merkez ve hem de ilçelerde ihtiyaç olan 6 ilkokul, 5 ortaokul, 2 anaokulu ve bir de özel eğitim anaokulunun yapılması kararını aldık. Bu yatırımlar yaklaşık 150 milyonluk yatırım. Yani şu anda 2021 yılı içerisinde 107 milyonluk yatırımı göz önüne aldığımız zaman yüzde 150’lik artışla inşallah Ağrı’mız çok daha iyi imkanlarla altyapısı güçlü, ikili eğitimi azalmış, özellikle okul öncesi eğitimde erişim imkanı artmış bir ilimiz olma yolunda hızla ilerliyor.

  Aynı zamanda mevcut okullarımızın da küçük ve büyük onarımlarıyla ilgili hem temel eğitimde ve hem de ortaöğretimde yaklaşık 18 milyonluk bir kaynağı da Ağrı ilimize bugün itibarıyla inşallah aktaracağız. Belediye başkanımız da okulların tesisleriyle ilgili, 20 okulumuzun merkezdeki ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili bir adım atacak. İnşallah il milli eğitim müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu okullarda masa tenisinden, basketbol sahasına kadar çocuklarımızın hem okullarına devam ederken spor yapabilmeleriyle ilgili imkanları artırmak için bir adım attı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Genel olarak değerlendirirsek, Ağrı ilimize gerçekten çok ciddi yatırım yaptık, Ağrı’yı birebir takip edeceğiz” diye konuştu.

  Türkiye genelinde okul öncesine erişim noktasında çok ciddi yatırımlar yapacaklarını kaydeden Özer, “Biliyorsunuz geçen hafta saygıdeğer hanımefendinin himayelerinde İstanbul’da 100 tane daha anaokulu yapılmasıyla ilgili bir başlangıç, start verdik. Aynı şeyi Ağrı ilimizde de yeni anaokulların yapılmasıyla ilgili yeni yatırımlar yapacağız.

  İnşallah 81 ilimizde, tüm ilçelerimizde, tüm vatandaşlarımızın sosyoekonomik seviyesinin arka planına bakmaksızın tüm vatandaşlarımızın çocuklarının okul öncesi eğitime kolaylıkla erişebilir olmasını sağlamak için yatırımlarımız devam edecek. Bundan önce açıkladığım gibi tüm sınıf seviyelerinde öğrencilerimizin ihtiyacı olan tüm materyalleri de bakanlık olarak biz karşılayacağız. Her ayın ilk haftası 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar bütün kaynakları kamuoyuyla paylaşacağız. İl müdürlüklerimizde bu kaynakları kısmen bastırıp imkanı olmayan öğrencilere ulaştırmış olacak” dedi.

  Ağrı Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı ziyaretlerinde de bulunan Bakan Özer, Seyit Ali Onbaşı Anaokulu ve Alpaslan Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Bakan Özer, bir süre anaokulu öğrencileriyle oyunlar oynadıktan sonra Ağrı programını sonlandırdı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler