19.4 C
Ankara
22 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
Pazar, Mayıs 16, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatBahri Genç'in "Yüz Rezonanslarıyla Dans" sergisi

  Bahri Genç’in “Yüz Rezonanslarıyla Dans” sergisi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Bahri Genç’in “Yüz Rezonanslarıyla Dans” isimli resim sergisi 23 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’in Nişantaşı adresinde.

  Bahri Genç yıllardır boğuşuyor ifade ve yüzlerle. Bir jilet gibi keskin fırça dokunuşları, şeffaf lekelere dönüşüveriyorlar. Üst üste binen ama her biri kendi dilini konuşmaya çalışan boya saçakları sökün ediyor tuvalden.

  Bahri her bir çehreyi ve ifadeyi dilimlere ayırıyor bir cerrah titizliğiyle. Yakından bakılan boya uzağa çekildiğinde tebessüm oluyor ya da endişe… Binbir insan hali hemhal oluyor boş yüzeyde aniden… Gözler kendini silmeye çalışsa da elimizde kalan kocaman yüzler oluyor. 

  Bahri genç'in "yüz rezonanslarıyla dans" sergisi
  Bahri Genç’in “Yüz Rezonanslarıyla Dans” sergisi

  Boyadan bir tin duruyor karşımızda…

  Bahri Genç, çağdaş bir portre yorumcusu olarak, insan yüzündeki ifade derinliğini “soyutlamacı” bir tavırla ele alıyor. Metaforlarla saydam anlam katmanları oluşturuyor. Eserleri yakından incelendiğinde soyut bir görünümdeyken, uzaktan bakıldığında farklı bir gerçeklik sunuyor.

  Bahri Genç, 1963 yılında Erzurum’da doğdu. 1982 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Yüksek lisans eğitimini 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi’nde tamamladı.

  Bahri genç'in "yüz rezonanslarıyla dans" isimli resim sergisi 23 şubat - 20 mart tarihleri arasında galeri selvin'in nişantaşı adresinde.
  Bahri Genç’in “Yüz Rezonanslarıyla Dans” isimli resim sergisi 23 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’in Nişantaşı adresinde.

  1990 yılında kişisel sergilerine başlayan sanatçı, Türkiye konulu resimler yapması için Düsseldorf’a davet edildi. Eserleri, İstanbul Basın Müzesi, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Balıkesir Devrim Erbil Müzesi gibi Türkiye’nin önemli özel koleksiyonlarında ve Davis Lisboa Mini Contemporary Art Museum’da bulunmaktadır.

  Çalışmalarını İstanbul’da bulunan atölyesinde sürdürmektedir.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler