TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat'Back to Realverse Göbeklitepe' sergisi açıldı

  ‘Back to Realverse Göbeklitepe’ sergisi açıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen “Back to Realverse Göbeklitepe” sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

  Galataport O2 salonunda saat 18.00 gerçekleşen törenle açılan sergide, Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe maketi, Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşulların anlatıldığı bilgilendirme panoları, Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek, yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer aldı. Sergiyi gezen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, eserleri tek tek inceleyerek bilgi aldı.

  “TÜRKİYE AÇISINDAN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ”

  Sergiye ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Göbeklitepe Türkiye’deki en önemli arkeolojik keşiflerden biridir. Tabii biz artık sadece Göbeklitepe demiyoruz. Taş Tepeler bölgesindeki Göbeklitepe’yi buraya getirdik. Üzerine yoğunlaştığımız artık 11 tane daha Göbeklitepe tarzı nokta var. Aslında kazılar yoğunlaştıkça çok daha fazlası çıkacak.

  Back to realverse gobeklitepe sergisi acildi 1 - kültür ve sanat - haberton
  ‘Back to Realverse Göbeklitepe’ sergisi açıldı

  Taş Tepeler bölgesi için uluslararası arkeolojik enstitüleri, akademiler ve akademisyenlerin katıldığı Neolitik Çağ’la ilgili bir çalışma grubu oluşturuldu. Hepsi görev almaya başlıyorlar yavaş yavaş. Bu yüz kilometrelik bir hat üzerine yayılmış olan Taş Tepeler keşif noktaları, birkaç sene içinde dünyanın en önemli arkeolojik keşfi olduğu bütün dünya insanları tarafından kabul edilecek. O yüzden Türkiye açısından çok çok önemli” dedi.

  “BURAYI GÖRDÜKTEN SONRA BİR SONRAKİ TÜRKİYE TATİLLERİNDE TAŞ TEPELER BÖLGESİNİ PLANLAYACAKLAR”

  Bakan Ersoy, “İstanbul’u 2019’da 15 milyon turist ziyaret etti. Bu seneki rakamlar da çok çok iyi gidiyor. Hedefimiz 2019’daki rakamların yakalanması. İnşallah oraya doğru da hızlı bir şekilde gidiyoruz. İstanbul’un en çok turist ana noktalarından biri de Galataport, turistler için bir cazibe noktası haline geldi.

  Galataport’un içinde böyle bir sergi alanı gerçekleştirmek, çağdaş sanatla da birleştirerek bunu yapmak buraya gelen turistler için çok önemli ve anlamlı. Bir süre sonra belki buraya kurvaziyer gemisi için sadece İstanbul’a gelecekler ama burayı gördükten sonra bir sonraki Türkiye tatillerinde Şanlıurfa’yı, Taş Tepeler bölgesini planlayacaklar. O açıdan da anlamlı” ifadelerini kullandı.

  Back to realverse gobeklitepe sergisi acildi 2 - kültür ve sanat - haberton
  Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen “Back to Realverse Göbeklitepe” sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

  BAKAN ERSOR KONSERİ İZLEDİ

  Bakan Ersoy, sergi ziyaretinin ardından 50. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ve Anna Prohaska konserini izledi.

  Şefliğini Giovanni Antonini’nin üstlendiği konserde, soprano olarak Anna Prohaska sahne aldı. Konserde, Wolfgang Amadeus Mozart’tan “Titus’un Merhameti” ve Joseph Haydn’ın “Issız Ada” ve “Berenice” operalarından aryalar seslendirildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler