TRY - Türk Lirası
EUR
17,5023
USD
16,6965
GBP
20,3201
CNY
2,4922
16.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
27 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanBaba çocuk ilişkisine pandemi, ilişkileri güçlendirdi

  Baba çocuk ilişkisine pandemi, ilişkileri güçlendirdi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türkiye’de baba çocuk ilişkisi oyun oynamadaki rolü araştırıldı. Babaların yüzde 70’inin ilişkisi güçlendi.

  Araştırmada, babaların yüzde 61’inin çocuklarıyla daha fazla oyun oynadığı, yüzde 70’inin ise ilişkilerinin güçlendiği ortaya çıktı.

  Yaklaşık 9.5 yıllık evli, yaşları 26 ile 58 arasında olan 220 babaya pandemi döneminde çocuklarıyla oyun oynama konusunda ne düşündükleri soruldu. Babaların yüzde 61.4’ü çocuklarla oyun oynamaya daha fazla zaman ayırdığını ifade ederken, yüzde 66.4’üne göre oyun zamanları neşeli, mutlu ve çok eğlenceli geçti. Çalışmayı yapan araştırmacılardan  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Oyun sayesinde babalar ilişkilerinin daha fazla güçlendiğini, daha iyi bir ilişki ortaya çıktığını ve çocukları ile aralarında eskisinden daha sıcak bir diyalog gerçekleştiğini söylediler. Bu da bu yılın babalar yılı olduğunu bize gösterebilir. Biliyoruz ki ebeveynler ve çocuklar çok zorlu bir pandemi döneminden geçti ve bu süreç içerisinde de babaların bir kısmı evde kaldı. Çocuklarla oyun oynamak babaların stresle, kaygıyla başa çıkmasında da çok işe yaradı” dedi.

  STRESLE BAŞA ÇIKMADA ETKİLİ OLDUĞU FARK EDİLDİ

  Araştırmanın detaylarını paylaşan Çakmakcı, “Babalar çocuklarının oyun oynamasının, oyunun çocuğun hayatındaki yerinin, stresle, anksiyete gibi sorunlarla başa çıkmada ne kadar önemli olduğunu fark ettiler” ifadelerini kullandı.

  TÜRK BABALARI ÇOCUK RUHUNDAN ANLIYOR

  Babaların çocukların oyun seçimine karışmadığını belirten Çakmakcı, “Babalar çocuklarıyla oynarken aynı zamanda oyunu da yönlendirmemişler. Çocuğun seçimine bırakmışlar. ‘Sen istediğin gibi oynayabilirsin, istediğin oyuncağı seçebilirsin, ben sana eşlik ederim demişler’ diye konuştu.

  Türk babaların çocuk ruhundan anladığını söyleyen Çakmakcı, “Babalar çocuklarıyla birlikte oyun oynamaktan memnunlar. Çocuklar da bu durumdan çok memnun. “İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, çocuklar ebeveynleriyle oyun oynadıkları zaman kendilerini oynuyormuş gibi hissetmiyorlar, aynı çalışmayı önceki yıllarda ülkemizde yaptım ve çocuklar ebeveynlerin yanında kendini ‘oynuyormuş gibi’ hissetmişlerdir. Bu da bizim ülkemizde oyun kültürünün ne kadar önemli olduğunu ve ebeveynlerin de oyuna ne kadar kıymet verdiğini gösteriyor. Bütün babalarımız oyun oynamaktan zevk alıyor” dedi.

  Baba çocuk ilişkisine pandemi etkisi; ilişkiler güçlendi
  Baba çocuk ilişkisine pandemi etkisi; ilişkiler güçlendi

  EN ÇOK KUTU OYUNLARI OYNANDI

  Babaların yüzde 65’i çocuklarıyla kutu oyunları, lego, hayvanlar ve arabalar gibi oyun materyeli olan oyunlarla oynamayı tercih ettiğini dile getiren Çakmakcı, “Babalar çocukları ile ilişkileri arasında yardımcı araç rolü oynayan oyun materyallerini kullanmayı tercih etmişler” dedi.

   BABALAR OYUNLA DEŞARJ OLDU

  Babaların da çocuklar gibi iç dünyalarını oyuna yansıttıklarını belirten Çakmakcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Babaların da oyunla deşarj olduklarını görmüş olduk. Babaların da çocuklar gibi aynı şekilde malzemeleri ve materyalleri kullanarak iç dünyasını oyuna yansıttığını gördük. Bu durum sadece çocuklar için değil her yaş için önemli. Babalar için de oyuncakların ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.”

  EN AZ YARIM SAAT OYUN OYNAMAK GEREKİYOR

  Babaların yüzde 77’sinin çocuklarıyla oyun oynamak için zaman ayırmaları gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Çakmakcı, “Sadece pandemi ve kapanma döneminde babalarımız zaman ayırmasın. İlerleyen dönemlerde, kendilerini de rahatlattığını da düşünerek oyunu bırakmamalarını öneriyorum. Her aile günde yarım saat oturup, hep birlikte oyun oynarsa bunun bütün aile bireylerini rahatlattığını hatta ilerde daha çok rahatlatacağını söyleyebiliriz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler