TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarB1 Vitamininin (Tiamin) vücudumuzdaki önemi

  B1 Vitamininin (Tiamin) vücudumuzdaki önemi

  Hasan Hüseyin Özdemir
  Hasan Hüseyin Özdemirhttps://haberton.com/
  Doç. Dr. Hasan Hüseyin Özdemir, Nöroloji uzmanı. Fitoterapi ve aroma terapi danışmanlığı da yapmakta. Yaklaşık 16 yıl boyunca ülkemizin çeşitli illerinde doktorluk yaptı. Halen İstanbul'da çalışmakta. Nörolojik hastalıklar ve beyin sağlığı üzerine ulusal ve uluslararası dergilerde birçok makalesi yayınlanmıştır. Ayrıca; kitap çalışmaları da bulunmaktadır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini vücudumuzda pek çok önemli enzimatik reaksiyonda görev alır. Bu vitamin birçok gıdada doğal olarak bulunmaktadır. Ayrıca; gelişmiş ülkelerde makarna ve ekmek gibi birçok endüstriyel gıdaya da eklenmektedir.

  B1 Vitamini (Tiamin) vücudumuzda çok önemli görevleri vardır. Vücuda alınan karbonhidratların enerjiye dönüşmesini sağlayan vitaminlerden birisidir. Bu sayede vücudumuzda üretilen enerji hayati organlarımızın işlevini yerine getirmesinde rol alır. Özellikle yediğimiz şeker ve nişasta bu vitamin sayesinde işlenir. Bu sayede; kalbin, kasların ve sinir sisteminin çalışmasında etkili olmaktadır.

  Eksikliği nadiren görülür. İştahsızlık, yorgunluk, hareket sırasında ağrı, bulantı, kusma, görme bulanıklığı, dengesizlik, yürüme güçlüğü ve psikiyatrik belirtiler eksikliğinde görülen semptmlardır. Kronik alkoliklerde, kronik malnütrisyona sebep olan gastreketomi veya kanser hastalığı olan hastalarda uzun süreli yetmezliği çok ağır klinik tablolara yol çabilir.

  Tiamin olarak da adlandırılan b1 vitamini vücudumuzda pek çok önemli enzimatik reaksiyonda görev alır.
  Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini vücudumuzda pek çok önemli enzimatik reaksiyonda görev alır.

  Bu hastalığa; Wernicke-Korsakoff sendromu adı verilir. Hastalığın tanısını koymak güç olabilmektedir. Beyin işlev bozukluğu ile karakterize ensefalopati tablosu, dengesizlik ve göz küre hareketlerinin bozulması ile oluşan oftalmopleji karekteristik üç bulgusudur. Bilinç değişiklikleri %82 oranda görülen en sık görülen belirti iken, polinöropati tabloya eklenebilir. Hastalığın ilerlemesi ile kardiyolojik patolojilerde tabloya eklenmektedir. Tedavi gecikirse hasta komaya girer ve ölüme sebep olur.

  Erkekler için tavsiye edilen günlük tüketim miktarı 1.2 mg, kadınlar ise 1.1 miligramdır. Ayrıca, gebelik ve emzirme döneminde ise alınması gereken günlük miktar ise 1.4 miligramdır.

  Fasülye, mercimek, fıstık, fındık gibi bakliyatlarda, patlıcan, ıspanak ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzelerde, karaciğer, et ve balık gibi hayvansal gıdalarda yoğun olarak bu B1 vitamini bulunur.

  Sonuç olarak; yeterli ve dengeli beslenme tiamin eksikliğini önleyebilir.

  Sağlıklı günlere…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler