TRY - Türk Lirası
EUR
20,581
USD
19,072
GBP
23,369
CNY
2,780
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAzerbaycan karşıtı kampanya saldırıları teşvik etti

Azerbaycan karşıtı kampanya saldırıları teşvik etti

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan ve 1 kişinin ölümüne neden olan saldırı hakkında “İran’da son dönemde ülkemize yönelik Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İran İslam Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçiliğine yönelik hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. İran tarafının, Büyükelçiliğin bulunduğu ülke olarak, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nden doğan Büyükelçiliğin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamakla ilgili yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekirdi.

‘DAHA ÖNCE DE GİRİŞİMLER OLDU’

Daha önce de İran’daki diplomatik misyonumuzu tehdit etmeye yönelik girişimler olmuştur. Bu tür durumların önlenmesi ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik önlemler alınması için İran’la temaslarda sürekli gündeme getirilmiştir. Maalesef son kanlı terör saldırısı, bu yöndeki ısrarlı çağrılarımıza gereken hassasiyeti göstermemenin ciddi sonuçlarına işaret etmektedir.

Azerbaycan karsiti kampanya saldirilari tesvik ettid - dış haberler - haberton
Azerbaycan karşıtı kampanya saldırıları teşvik etti

‘AZERBAYCAN KARŞITI KAMPANYANIN BU TÜR SALDIRILARI TEŞVIK ETTI’

İran’da son dönemde ülkemize yönelik Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz. İran tarafından söz konusu terör saldırısının faillerinin ve bu kanlı eylem emrini verenlerin bir an önce tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmasını kararlılıkla talep ediyoruz.

ÖNLEMLER ALINACAK

Azerbaycan tarafı, ilgili uluslararası mekanizmaların sağladığı tüm imkanları, faillerin tespit edilmesi ve gerekli şekilde cezalandırılması için kullanacaktır. Terör saldırısı sonucu yaranmış durumda büyükelçilik çalışanları ve aile bireylerinin tahliyesi yönünde uygun önlemlerin alınması planlanmaktadır.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler