27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaAYM'den Gergerlioğlu Başvurusuna Hak İhlali Kararı Çıktı

  AYM’den Gergerlioğlu Başvurusuna Hak İhlali Kararı Çıktı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Anayasa Mahkemesi Milletvekilliği Düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu Başvurusuna Hak İhlali Dedi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ile ‘ifade hürriyeti hakkı’nın ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti.

  Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu karara bağladı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun ‘siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ve ‘ifade hürriyeti’nin ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti. Gergerlioğlu’na 30 bin lira tazminat ödenmesine de hükmeden AYM, tahliye sürecinin başlatılması için yerel mahkemeye yazı yazılmasına da karar verdi.

  ‘Terör örgütü propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan ve bu cezası Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından onanan Gergerlioğlu‘nun onama kararının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından vekilliği düşürülmüştü. TBMM Genel Kurulu’nda ve HDP Grubu’nda bir süre oturma eylemi yapan Gergerlioğlu, daha sonra tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler