16.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
21 C
İzmir
Perşembe, Nisan 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaAYM, Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı verdi

  AYM, Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı verdi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  AYM, Enis Berberoğlu‘nun bireysel başvurusu için Anayasa’nın 67’nci ve 19’uncu maddelerinin hak ihlali edildiği yönünde karar verdi.

  ANAYASA Mahkemesi (AYM), Enis Berberoğlu’nun ikinci kez yaptığı bireysel başvuru için yine ‘hak ihlali’ kararı verdi. Oybirliğiyle verilen kararın bir örneği yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek.

  AYM Genel Kurulu, Enis Berberoğlu’nun AYM kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle yaptığı ikinci bireysel başvuruyu görüştü. Mahkeme, 17 Eylül 2020 tarihinde Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuruyu görüşmüş ve oy birliğiyle hak ihlali kararı vermişti.

  Aym, enis berberoğlu için hak ihlali kararı verdi
  AYM, Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı verdi

  Karar, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere gönderilmiş, ancak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılamaya yer olmadığına hükmetmişti. Bir üst mahkeme sıfatıyla İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazdan sonuç alınamayınca Berberoğlu, AYM’ye ikinci kez bireysel başvuruda bulunmuştu. Berberoğlu başvurusunda, Anayasa Mahkemesi ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini öne sürmüştü.

  İKİNCİ KEZ İHLAL KARARI

  AYM, Berberoğlu’nun yaptığı ikinci bireysel başvuru için de hak ihlali kararı verdi. Oybirliğiyle verilen kararda, Anayasa’nın ‘seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarını’ düzenleyen 67’nci ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını’ düzenleyen 19’uncu maddelerinin ihlal edildiğine hükmedildi. Kararın bir örneği, ihlallerin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler