24.4 C
Ankara
26 C
İstanbul
24 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanAyasofya'nın deprem sırları

  Ayasofya’nın deprem sırları

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Yer Bilimci ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Tevfik Hoş, Ayasofya Cami’nin depreme olan dayanaklılığına dair sırlarını anlatan ‘Ayasofya’nın Deprem Sırları’ isimli belgeseli çekti.

  İstanbul’un yüzyıllardır büyük depremlere şahit olduğunu fakat Ayasofya’nın yapım tekniklerinden dolayı ayakta kalmayı başardığını kaydeden Hoş, “Ayasofya’daki gibi bugün de jeoloji ve inşaat mühendisliği teknikleriyle büyük ölçekli depremlere karşı dayanıklı yapılar inşa edilebilir” dedi.

  Türkiye’nin simgelerinden olan ve Temmuz 2020’de 86 yıl sonra tekrardan ibadete açılan tarihi Ayasofya Camisi, varlığı boyunca birçok büyük deprem görse de ayakta kalmayı başardı. Çok sayıda bilim insanı tarafından yapım tekniği açısından araştırılan Ayasofya Camisi, depreme olan dayanaklılığı yönünden dikkat çekmeye devam ediyor. Ülkenin tarihi yapıları hakkındaki çalışmalarıyla tanınan ve 2019’da Bosna Hersek Uluslararası Turizm Festivali’nde ‘Yeraltındaki Kapadokya’ en iyi belgesel film dalında birincilik ödülünü kazanan Yer Bilimci ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Tevfik Hoş, Ayasofya’nın dayanıklı yapısını ele alarak belgesel çekti.  Yapımı haziran ayında tamamlanan Ayasofya’nın Deprem Sırları belgeselinde tarihi yapının mimarisine dair ilginç bilgiler ve sırlara dikkat çeken Hoş, depremin önüne geçmenin zor olmadığını söyledi.

  ‘1500 YILDIR AYAKTA OLAN BİR BAŞYAPIT’

  Ayasofya'nın deprem sırları
  Ayasofya’nın deprem sırları

  Türkiye’nin yüzde 90’ından fazla bölümünün deprem riski altında olduğunu söyleyen Hoş, İstanbul’un son 250 yılda yaşadığı depremlerle büyük yıkımlar gördüğünü kaydetti. Kentin her deprem sonrası adeta küllerinden yeniden doğduğunu anlatan Hoş, “Belgeselimizde İstanbul’un yaşadığı yıkımları hatırlatarak dayanıklılığı az olan binaları için Ayasofya üzerinden çıkarımlar elde etmeye çalıştık. Bir takım küçük onarımlar geçirmesine rağmen Ayasofya, 1500 yıldır ayakta kalmaya devam ediyor. Günümüzün binaları için ilham kaynağı oluyor. 

  Genç Antik Çağ bilgeliğiyle inşa edilen Ayasofya, yer seçimi, hafif inşaat malzemesi kullanımı, deprem durumunda yapı yüklerinin azaltılmasına dayanan statik çözümleri ve mimarlık tarihi açısından eşsiz bir başyapıttır. Ayasofya gibi bugün de jeoloji ve inşaat mühendisliği teknikleriyle büyük ölçekli depremlere karşı dayanıklı yapılar inşa edilebilir. Günümüzün yapı teknolojisiyle depremi ülkemizin gündeminden kalıcı şekilde kaldırabiliriz. Deprem asla kader değildir” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler